Aktualności

Kostka brukowa na placu przy remizie
Remont placu przy remizie W piątek 7 grudnia 2018 r. zostały zakończone prace budowlane związane z wyłożeniem kostki brukowej przed papowską remizą. Projekt w całości był sfinansowany przez Urząd Gminy. Wieloletnie zabiegi o profesjonalnie utwardzony plac przy remizie został w końcu zrealizowane.
Narodowe Święto Niepodległości
100. rocznica odzyskania niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości W niedzielę 11 listopada 2018 r. w Papowie Biskupim odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Miały one w tym roku szczególnie wyjątkowy charakter jakiego dotąd nie było w naszej gminie, a to ze względu na przypadający jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięli udział: żołnierze z kompanii honorowej 3 Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego im. gen. Karola Sierakowskiego w Chełmnie wraz z pocztem sztandarowym, Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta z Chełmży, miejscowe władze gminy, strażackie poczty sztandarowe z OSP Dubielno i OSP Papowo Biskupie, szkolne poczty sztandarowe z SP Dubielno, SP Papowo Biskupie i SP Zegartowice oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Narodowe Święto Niepodległości Uroczystości rozpoczął przemarsz spod papowskiej remizy do miejscowego kościoła parafialnego gdzie o godz. 13.00 rozpoczęła się msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny sprawowana przez papowskiego proboszcza ks. kan. Stanisława Szucę oraz proboszcza parafii Grzegorz ks. Marka Wysockiego. Wyjątkowości nabożeństwa dodawała obecność orkiestry, pocztów sztandarowych w tym tego najważniejszego - wojskowego a także szpaleru uzbrojonych żołnierzy stojących w nawie głównej kościoła.
Narodowe Święto Niepodległości Po zakończonej eucharystii uczestnicy zgromadzili się przed grobem pomordowanych mieszkańców gminy. Odczytany został apel poległych z Ojczyznę po czym 24-osobowa kompania oddała trzywystrzałową salwę honorową. Przy grobie wystawiony był dwuosobowy żołnierski posterunek honorowy. Przy akompaniamencie orkiestry i opuszczonych sztandarach z najwyższych honorem na mogile wieniec złożyli: Wójt Andrzej Zieliński wraz z Sekretarzem Dariuszem Śliwińskim i Przewodniczącym Rady Gminy Rafałem Jeziornym. Wiązankę kwiatów złożyła także delegacja oficerów z chełmińskiej jednostki wojskowej. Modlitwa za miejscowych parafian zmarłych za Ojczyznę odprawiona księdza proboszcza zakończyła tę doniosłą część obchodów.
Narodowe Święto Niepodległości W Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się dalsza część uroczystości. Uczniowie Skoły Podstawowej w Dubielnie zaprezentowali teatralne przedstawienie patriotyczne gdzie tańcem opowiedzieli o trudnych losach polskiej historii. Wystąpił również Klub Seniora. Kulminacyjnym punktem wystąpień artystycznych był koncert w wykonaniu chełmżyńskiej orkiestry dętej, która jako jedna z najstarszych w kraju obchodziła w tym roku 150-lecie działalności. Na zakończenie na mieszkańców czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez papowskie Koło Gospodyń Wiejskich. Można było spróbować pysznego bigosu, słodkich rogalików marcińskich oraz ciepłych napojów.
Narodowe Święto Niepodległości W obchodach z naszej jednostki wzięli udział: prowadzący pochód Komendant Gminny A.Karbownik, poczet sztandarowy w składzie: L.Grabowski, A.Podlaszewski i B.Wajda, a takze druhowie: M.Błaszczak, D.Bojarski, K.Horonziak, M.Modrzyński, Z.Zdziebłowski.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację uroczystości. Więcej na temat uroczystości można zobaczyć też tutaj.
Święto Zmarłych
Pamiętajmy o zmarłych... W czwartek 1 listopada 2018 r. obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Przez cały miesiąc listopad w sposób szczególny wzmiankujemy naszych bliskich, których już nie ma wśród nas. Wspominamy naszych kolegów, zmarłych strażaków, którzy związani byli z naszą papowską jednostką, a w sposób szczególny naszych dwóch kolegów, którzy w tym roku opuścili nasze szeregi: śp. dh Jerzego Piskorskiego (zm. 31.03.2018) oraz śp. dh Mieczysława Rozwadowskiego (zm. 05.10.2018).
"Krew dla Niepodległej" na 100-lecie Niepodległości
VI Akcja Krwiodawstwa
Akcja krwiodawstwa W niedzielę 28 października 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyła się VI akcja honorowego krwiodawstwa, którą w imieniu Zarządu OSP Papowo Biskupie zorganizował Sekretarz dh Bartosz Wajda. Otwarty pobór krwi przeprowadziła ekipa medyczna z RCKiK w Bydgoszczy. Zebrana krew przeznaczona została dla pacjentów Centrum Onkologii im. F.Łukaszczyka w Bydgoszczy. Akcji krwiodawstwa przyświecało hasło "Krew dla Niepodległej" ponieważ chcieliśmy ten symboliczny sposób "przelać krew za Ojczyznę" i uczcić jubileuszową rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Do tej szlachetnej akcji przystąpiło 31 osób. Krew oddało 29 osób (w tym 6 zrobiło to po raz pierwszy).
Łącznie udało się nam zebrać 13,05L krwi.
Akcje poboru krwi w Papowie odbywają się w ramach ogólnopolskiego programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew", którego organizatorami są: PCK, PSP oraz Związek OSP RP. Celem tego programu jest aktywne propagowanie honorowego krwiodawstwa oraz stworzenie mieszkańcom warunków do systematycznego oddawania krwi. W bieżącym roku jest to już XIII edycja. Zobacz też [1] [2].

Starsze informacje przenoszone są do zakładki Kronika

OSP Papowo Biskupie, 86-221 Papowo Biskupie 94, woj. kujawsko-pomorskie
© 2011-2018 by . Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2018 r.
stat4u Odwiedzin: Wyświetleń: Gości online:
Zalecana rozdzielczość: 1024x768