Aktualności

ROK 2011

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2010
Spotkanie opłatkowe
Spotkanie opłatkowe W niedzielę 18 grudnia 2011 r. o godz. 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyło się spotkanie opłatkowe dla strażaków z terenu gminy Papowo Biskupie. Wśród zaproszonych gości obecni byli: ks. Stanisław Szuca, wójt gminy Papowo Biskupie Andrzej Zieliński oraz przewodniczący Rady Gminy Rafał Jeziorny. Rozpoczynający spotkanie ksiądz proboszcz odmówił modlitwę oraz odczytał fragment Pisma Świętego. Złożył druhom najserdeczniejsze świąteczne życzenia, życząc spokojnego Nowego Roku. Podkreślił pracę, trud i społeczne poświęcenie strażaków. Słowa świąteczno-noworocznych życzeń padły również ze strony zaproszonych gości - przedstawicieli Urzędu Gminy. Po wspólnym odśpiewaniu kolędy wszyscy zebrani złożyli sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem. Podczas poczęstunku nie brakowało wielu wspomnień z wydarzeń mijającego roku.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości W piątek 11 listopada 2011 r. uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Papowie Biskupim rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja o godz. 10.00 mszą świętą. Eucharystia w intencji Ojczyzny, w asyście pocztów sztandarowych z OSP w Papowie Biskupim, OSP w Dubielnie oraz papowskiego gimnazjum została odprawiona przez proboszcza ks. kan. Stanisława Szucę. Po jej zakończeniu nastąpił uroczysty przemarsz na przykościelny cmentarz, gdzie znajduje się grób pomordowanych w czasie II wojny światowej. Przedstawiciele władz gminy w hołdzie poległym złożyli wieniec. Po krótkiej modlitwie uczestnicy obchodów udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbył się spektakl artystyczny. Zobacz też tutaj.
Ćwiczenia bojowe we Firlusie
Ćwiczenia we Firlusie - pożar stogu w Dubielnie W sobotę 8 października 2011 r. we Firlusie miały się odbyć ćwiczenia bojowe. Zorganizowane przez miejscowych druhów zaczęły się zgodnie z planem, ale zostały przerwane pożarem stogu w Dubielnie.
Kobra 2011
straż W piątek 30 września 2011 r. druhowie z terenu gminy uczestniczyli w ćwiczeniach obronnych. Obowiązkowe coroczne ćwiczenia bojowe pod kryptonimem "Kobra 2011" organizozane są przez wójtów. W tym roku odbyły się w Papowie Biskupim, gdzie zadaniem strażaków było sprawne przeprowadzenie ewakuacji ludności, oraz ugaszenie pożaru Gminnego Ośrodka Kultury. W symulacji niebezpiecznego zdarzenia przy współpracy Policji wzięło udział 25 druhów tworzących łącznie pięć zastępów: trzy z OSP Papowo Biskupie oraz po jednym z OSP Dubielno i OSP Firlus.
Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze
powiatowe zawody sportowo-pożarnicze W sobotę 10 września 2011 r. na stadionie przy papowskim gimnazjum odbyły się powiatowe zawody strażackie. Wzięły w nich udział jednostki OSP z terenu powiatu chełmińskiego, które wcześniej wygrały zmagania na poziomie gminnym.Do zmagań sportowych przystąpiło pięć drużyn seniorów, a także cztery drużyny młodzieżowe (w tym jedna dziewcząt). W klasyfikacji generalnej seniorów pierwsze miejsce zdobyło OSP Grzybno, za nim uplasowała się jednostka OSP Strucfoń, zaś na trzecim miejscu OSP Paparzyn. W klasyfikacji MDP najlepsi okazali się chłopcy z OSP Rybieniec przed OSP Dubielno i OSP Malankowo. W MDP dziewcząt drużyna OSP Lisewo nie miała żadnego konkurenta.
Smutnym faktem było to, że pomimo zwycięstwa na etapie gminnym papowska jednostka nie wystawiła drużyny do zawodów powiatowych. Niestety Gminy Papowo Biskupie jako gospodarza imprezy sportowej nie reprezentowała żadna drużyna strażacka!
Dożynki Gminne
straż W niedzielę 4 września 2011 r. druhowie uczestniczyli w pochodzie procesji dożynkowej.Więcej na temat przebiegu uroczystości znaleźć można tutaj.
Ćwiczenia bojowe w Dubielnie
Ćwiczenia bojowe w Dubielnie W piątek 26 sierpnia 2011 r. druhowie z Papowa Biskupiego oraz z pozostałych jednostek z terenu gminy uczestniczyli w ćwiczeniach bojowych w Dubielnie. Taktyczne założenie działań polegało na symulowanym pożarze nieczynnych budynków gospodarczych na terenach dawnego PGR-u. OSP Papowo skorzystało z wszystkich trzech będących na stanie pojazdów. Doskonale w grząskim terenie sprawdził się nowo nabyty samochód ratowniczo-gaśniczy Star 266 o napędzie 6x6.
I Tour The Run "Ziemia Gotyku"
Biegi uliczne W niedzielę 14 sierpnia 2011 r. strażacy z terenu gminy zabezpieczali biegi uliczne odbywające się w ramach "I Tour The Run". Na terenie gminy Papowo Biskupie zorganizowano bieg na dystansie 5km, w którym wzięło udział ok. 130 zawodników. Start biegu nastąpił przy świetlicy w Nowym Dworze Królewskim, natomiast meta przy Gimnazjum w Papowie Biskupim. Papowscy druhowie zabezpieczali dwa główne skrzyżowania na terenie Papowa (przy krzyżu oraz przy Gimnazjum). Więcej na temat przebiegu zawodów znaleźć można tutaj.
Nowy samochód pożarniczy STAR typ 266
Star 266, GBA 2,5/16 We wtorek 2 sierpnia 2011 r. jednostka OSP w Papowie Biskupim wzbogaciła się o samochód ratowniczo-gaśniczy Star 266. Uzupełnił on użytkowane przez jednostkę pojazdy używane w akcjach. Już po trzech dniach ten 13-letni pojazd znakomicie sprawdził się w akcji terenowej w Trzebczu Szlacheckim.
Star 266 jest to polski terenowy samochód ciężarowy zaprojektowany do przewozu ładunków i ludzi po szosie i w terenie. Był seryjnie produkowany w latach 1973-2000 przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych Star w Starachowicach.
Podstawowa charakterystyka i dane techniczne pojazdu: rok produkcji 1998; zabudowa GBA 2,5/16 na podwoziu Star 266 typu wojskowego; układ napędowy 6x6, silnik wysokoprężny o mocy 150KM; kabina jednomodułowa 6-osobowa; zbiornik wodny o pojemności 2500L; wyciągarka mechaniczna linowa o długości 60mb. Samochód ten został pozyskany z zewnętrznych środków. Ani Urząd Gminy, ani papowska jednostka straży nie poniosła żadnych kosztów finansowych.
Zakończenie eksploatacji STAR typ 244
429c28 Z początkiem sierpnia 2011 r. zakończono eksploatację wysłużonego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki STAR typu 244, rodzaj GBM 2,5/8, rok produkcji 1987. Oznaczony numerem bocznym 429c28. Pojazd jednostka otrzymała w dniu 24.11.1987r. Jednostce i społeczności służył 24 lata.
Uwięziony bocian
Uwalnianie bociana W czwartek 28 lipca 2011 r. w Kucborku uwalniano bociana zaplątanego w sznurki. Za pomocą drabiny wysuwanej DW10 z podporami druhowie ściągnęli skrępowanego bociana z gniazda po czym rozplątano sznurki, które krępowały ptaka.
100-lecie OSP w Kijewie Królewskim
straż W sobotę 23 lipca 2011 r. delegacja druhów wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w obchodach 100-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kijewie Królewskim. Więcej na temat przebiegu uroczystości znaleźć można tutaj.
Boże Ciało
Boże Ciało 2011 W czwartek 23 czerwca 2011 r. papowscy strażacy tradycyjnie aktywnie uczestniczyli w obchodach uroczystości Bożego Ciała. Podczas procesji druhowie asystowali przy niesieniu baldachimu, a także pełnili wartę honorową przy jednym z ołtarzy. W przeddzień święta przygotowali ołtarz, usytuowany przy krzyżu na skrzyżowaniu dróg prowadzących na Folgowo oraz Nowy Dwór. Uporządkowali również teren wokół niego.
Ostatnie pożegnanie - dh Jan Piskorski (1937-2011)
Ostatnie pożegnanie - Jan Piskorski (1937-2011) W środę 8 czerwca 2011 r. w wieku 74 lat, odszedł z naszych szeregów druh Jan Piskorski. Uroczyste pożegnanie zmarłego, wieloletniego członka OSP w Papowie Biskupim odbyło się w sobote 11 czerwca 2011 r. na miejscowym cmentarzu parafialnym. W pogrzebie oprócz najbliższej rodziny, sąsiadów i przyjaciół uczestniczyła także delegacja kolegów - strażaków oraz poczet sztandarowy papowskiej jednostki. W momencie złożenia trumny do grobu zmarłemu towarzyszył honorowy dźwięk syreny strażackiej.
Nocne ćwiczenia bojowe Starogród-Błota
Nocne ćwiczenia bojowe w Błotach W piątek 10 czerwca 2011 r. druhowie z jednostki OSP Papowo Biskupie uczestniczyli w miejscowości Błota k. Unisławia w ćwiczeniach nocnych. Zgrupowanie w Starogrodzie zorganizwane przez Komendę Powiatową PSP w Chełmnie odbyło się przy współudziale Służby Leśnej oraz Policji. W treningu uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z terenu powiatu chełmińskiego, które wchodzą w skład KSRG. Celem wspólnych kontrolnych działań było m.in. sprawdzenie stanu i skuteczności sprzętu, doskonalenie współpracy oraz koordynacji działań ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych, a także doskonalenie procedur alarmowania jednostek OSP typu "S" oraz łączności. Po kilkugodzinnych zmaganiach, zakończeniu i podsumowaniu ćwiczeń, jego uczestnicy udali się do ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim na poczęstunek oraz nocny wypoczynek.
Dzień Dziecka w Jeleńcu
Pokaz z okazji Dnia Dziecka W niedzielę 29 maja 2011 r. po zakończeniu zawodów dwa zastępy bojowe z OSP Papowo Biskupie zaprezentowały w Jeleńcu symulację akcji gaśniczej oraz pokaz sprzętu strażackiego. Pokaz ten był atrakcją dla dzieci w ramach obchodów Dnia Dziecka organizowanych przez miejscowe sołectwo.
Gminne zawody sportowo-pożarnicze
Gminne zawody sportowo-pożarnicze W niedzielę 29 maja 2011 r. godzinie 15:00 na boisku sportowym przy Gimnazjum w Papowie Biskupim przeprowadzone zostały gminne zawody sportowo-pożarnicze. Zmagania strażackie organizowane przez OSP Papowo Biskupie były połączone z Dniem Dziecka przygotowywanym przez papowskie sołectwo dla dzieci z Falęcina, Kucborka oraz Papowa Biskupiego. W zawodach strażackich udział wzięły wszystkie trzy obecnie funkcjonujące jednostki z terenu gminy: OSP Dubielno, OSP Firlus oraz OSP Papowo Biskupie. Zgodnie z regulaminem zawody składały się z dwóch konkurencji: sztafety pożarniczej oraz ćwiczeń bojowych polegających na rozwinięciu dwóch linii gaśniczych. W grupie seniorów zwycięska okazała się drużyna z OSP Papowo Biskupie, drugie miejsce zajęło OSP Firlus, natomiast trzecie przypadło druhom z OSP Dubielno. Więcej na temat przebiegu zawodów znaleźć można tutaj.
Gminny Dzień Strażaka
Dzień Strażaka W sobotę 30 kwietnia 2011 r. druhowie obchodzili święto swojego patrona. Były to wspólne obchody dla wszystkich strażaków z jednostek OSP z terenu gminy Papowo Biskupie. Uroczysta zbiórka rozpoczęła się o 15.30. Następnie na cmetarzu parafialnym strażacy złożyli kwiaty na grobach zmarłych kolegów. Po mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym, korowód strażaków prowadzonych przez poczty sztandarowe udał się na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kulury gdzie odbyła się uroczysta część przemówień, podziękowań oraz wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Z naszej jednostki Srebrny Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymał Andrzej Podlaszewski. Naczelnik OSP Andrzej Karbownik w imieniu Zarządu Gminnego ZOSP RP wyróżnił dyplomami druhów, którzy poświęcili swój czas i trud, pomagając powodzianom z terenu gmin Słubice oraz Gąbin. Więcej na temat przebiegu uroczystości znaleźć można tutaj.
Remont budynku remizy
Remont budynku remizy W dniach 26 kwietnia - 6 maja 2011 r. przeprowadzono dawno oczekiwany - nie tylko przez miejscowych strażaków - remont budynku remizy. Przetarg nieograniczony na inwestycję finansowaną z budżetu gminy wygrała firma "EKOBUD" z Torunia. Koszt inwestycji, którą wycenił wybrany wykonawca opiewał na kwotę blisko 55.000zł. Zakres prac remontowych obejmował m.in.:
 • rozbiórkę rynien dachowych, rur spustowych, obróbek blacharskich oraz elementów więźby dachowej
 • wykonanie z płyt styropianowych cieplnej i przeciwdźwiękowej izolacji dachu
 • pokrycie poszycia dachowego papą termozgrzewalną
 • montaż blaszanych rynien, rur spustowych o raz obróbka blacharska
 • przybicie płyt OSB do krokwi
 • ocieplenie ścian budynków płytami styropian, malowanie ścian
 • wymiana drzwi balkonowych, montaż obustronny parapetów
 • montaż garażu blaszanego
Dokładna specyfikacja, ogłoszenie przetargu, warunki oraz jego rozstrzygnięcie znaleźć można na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzęgu Gminy.
Wycinka drzewa przy kościele parafialnym
Wycinka drzewa przy kościele W sobotę 12 marca 2011 r. przeprowadzono wycinkę drzewa przy kościele parafialnym, który zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców. Przy pomocy podnośnika z drabiną z chełmińskiej Komendy Powiatowej PSP udało się sprawnie usunąć spróchniałe drzewo.
Pożar domu mieszkalnego w Jeleńcu
Pożar domu mieszkalnego w Jeleńcu W poniedziałek 7 marca 2011 r. w domu mieszkalnym w Jeleńcu wybuchł pożar. Dach nad głową straciły 4 rodziny zamieszkujące obiekt. Niestety mimo sprawnej akcji strażaków i mieszkańców nie udało się uratować poszycia dachu, który nadaje się jedynie do rozbiórki. Apel o pomoc finansową jak i materialną dla pogorzelców, którzy obecnie nie mogą powrócić do swych mieszkań wystosował Urząd Gminy w Papowie Biskupim i Urząd Powiatowy w Chełmnie. Na łamach lokalnych gazet również ukazały się stosowne informacje z apelem pomoc.
Karnawałowa zabawa strażacka
Karnawałowa zabawa strażacka W sobotę 5 lutego 2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyła się doroczna zabawa karnawałowa. Imprezę taneczną na blisko 100 osób poprowadził zespół "Trakt" z Lisewa.
Strona internetowa
straż W sobotę 22 stycznia 2011 r. uruchomiona została oficjalna strona internetowa jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Papowie Biskupim: www.osppapowobiskupie.cba.pl. Autorem i prowadzącym stronę jest kronikarz jednostki Bartosz Wajda.
Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze
Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze W sobotę 15 stycznia 2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze miejscowej OSP. Naczelnik jednostki dh Andrzej Karbownik, zaproszonym gościom oraz miejscowym druhom, przedstawił sprawozdanie z działalności OSP za rok 2010 a także sprawozdanie za lata 2006-2010, czyli za okres kadencyjny starego zarządu. Po podziękowaniu za włożony trud oraz za udział w akcjach w minionym roku, najaktywniejszym druhom wręczył pamiątkowe kalendarze na rok 2011. W drodze głosowania na lata 2011-2016 wybrano nowe władze papowskiej jednostki w składzie:

Zarząd OSP

 • Prezes: Czesław Ziółkowski
 • Naczelnik, wiceprezes: Andrzej Karbownik
 • Sekretarz: Zbigniew Zdziebłowski
 • Skarbnik: Andrzej Podlaszewski
 • Gospodarz: Mieczysław Rozwadowski
 • Kronikarz: Bartosz Wajda
Komisja Rewizyjna OSP
 • Przewodniczący: Grzegorz Ratajczak
 • Sekretarz: Ziemowit Gburczyk
 • Członek: Maciej Modrzyński
OSP Papowo Biskupie, 86-221 Papowo Biskupie 94, woj. kujawsko-pomorskie
© 2011-2018 by . Ostatnia aktualizacja: 7 kwietnia 2018 r.
stat4u Odwiedzin: Wyświetleń: Gości online:
Zalecana rozdzielczość: 1024x768