Aktualności

ROK 2016

2018 | 2017 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
Nowi ratownicy
straż W środę 21 grudnia 2016 r. zakończyło się kurs ze szkolenia podstawowego strażaków ratowników OSP dla jednostek z terenu powiatu chełmińskiego, który zorganizowała i przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP w Chełmnie. Szkolenie rozpoczęte 5 listopada odbyło się według aktualnie obowiązujących zasad. Zakres szkoleń obejmował ratownictwo I i II stopnia a także ratownictwo techniczne. Z naszej jednostki do kursu przystapiło czworo druhów: Sylwester Gburczyk, Józef Pawski, Dawid Szpankiewicz oraz Adam Wiśniewski. Wszyscy zakończyli szkolenie z wynikiem pozytywnym.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości W piątek 11 listopada 2016 r. odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. Mszę św. o godz. 10.00 w intencji Ojczyzny odprawił w kościele parafialnym ks. proboszcz Stanisław Szuca. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek OSP z Papowa Biskupiego i Dubielna, Gimnazjum z Papowa Biskupiego oraz Szkół Podstawowych z Dubielna i Zegartowic. Po eucharystii złożono wieniec na przykościelnym cmentarzu na zbiorowej mogile pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców gminy. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentwano montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej z Zegartowicach. Motywem przewodnim przedstawienia były pieśni patriotyczne. Zobacz też tutaj.
I Akcja Krwiodawstwa
Akcja krwiodawstwa w Papowie Biskupim W niedzielę 2 października 2016 r. na parkingu przy GOK-u odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa, którą zorganizował Zarząd OSP Papowo Biskupie oraz RCKiK w Bydgoszczy. Zgłosiły się 43 osoby. Zakwalifikowanych zostały 34 osoby, które oddały krew. Wśród nich było 11 dawców pierwszorazowych, specjalnie dla nich przygotowane zostały pamiątkowe dyplomy potwierdzające wstąpienie do grona Honorowych Krwiodawców.
Łącznie udało nam się zebrać 14,98L krwi.
Pierwsza w historii Papowa Biskupiego akcja poboru krwi odbyła się w ramach XI edycji ogólnopolskiego programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" pod patronatem PCK, PSP oraz Związku OSP RP, którego celem jest aktywne propagowanie honorowego krwiodawstwa oraz stworzenie mieszkańcom warunków do systematycznego oddawania krwi. Zobacz też [1] [2].
Kondolencje
Kondolencje Druhowi Andrzejowi Zielińskiemu,
wójtowi gminy Papowo Biskupie,
wyrazy głębokiego żalu i współczucia
z powodu śmierci ojca.
druhowie OSP Papowo Biskupie

Pogrzeb śp. Jana Zielińskiego odbył się w sobotę 11 września 2016 r. na miejscowym cmentarzu parafialnym. Uczestniczyły w nim delegacje z wszystkich jednostek z terenu gminy.

Dożynki gminne
Dożynki W niedzielę 4 września 2016 r. druhowie wzięli udział w dożynkach gminnych. W pochodzie dożynkowym oraz ze mszy św. uczestniczyli także ochotnicy z Dubielna i Firlusa. Podczas festynu na boisku wystąpił kabaret "Pod Wyrwigroszem" oraz zespół "Skaner". Zobacz też tutaj.
Ćwiczenia bojowe w Żyglądzie
Ćwiczenia bojowe w Żyglądzie W piątek 1 lipca 2016 r. o godz. 21:00 dziewięcioro druhów w dwóch zastępach uczestniczyło w ćwiczeniach bojowych w Żyglądzie na terenie posesji państwa Modliborskich. Scenariusz działań polegał na ugaszeniu pożaru budynku gospodarczego, ochrony sąsiednich obiektów, wyprowadzeniu i udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym. W ćwiczeniach brały udział wszystkie jednostki z terenu gminy, łącznie ok. 25 osób i 4 pojazdy ratowniczo-gaśnicze.
Manewry ratowniczo-gaśnicze
Manewry strażackie w Małych Łunawach W czwartek 28 czerwca 2016 r. w Małych Łunawach odbyły się manewry ratowniczo-gaśnicze. Ćwiczenia na terenach leśnych należących do Leśnictwa Łunawy przeznaczone były dla jednostek OSP z terenu powiatu chełmińskiego, które należą do systemu KRSG. Szkolenie zorganizowała Komenda Powiatowa PSP w Chełmnie. Wzięło w nim udział ok. 70 ochotników z 13 zastępów. Zobacz też tutaj.
Ostatnie pożegnanie
dh Kazimierz Grabowski (1933-2016)
Pogrzeb śp. dh Kazimierza Grabowskieg W środę 8 czerwca 2016 r. pożegnaliśmy naszego kolegę druha Kazimierza Grabowskiego (1933-2016), który odszedł na wieczną służbę. Był wieloletnim kierowcą-konserwatorem w OSP Papowo Biskupie. Piastował również funkcję członka Zarządu OSP w funkcji Gospodarza w latach 1970-2001. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli druhowie z Papowa Biskupiego i Dubielna wraz z pocztami sztandarowymi. Była też delegacja z PSP Chełmno i OSP Kijewo Królewskie. Za wybitną działalność na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej oraz niesienie pomocy potrzebującym śp. Kazimierz był odznaczony m.in.: Srebrnym i Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" oraz Odznaką "Strażak Wzorowy".
Gminny Dzień Dziecka
Dzień Dziecka W niedzielę 5 czerwca 2016 r. na szkolnym boisku przy Gimnazjum w Papowie Biskupim odbył się Gminny Dzień Dziecka zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Papowscy druhowie przygotowali pokaz sprzętu strażackiego. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się mokre zabawy przy kurtynie wodnej. Sporą popularnością było także strącanie pachołków prądem wody.
Pożar autobusu
Pożar autobusu W poniedziałek 30 maja 2016 r. na drodze powiatowej w Papowie Biskupim spłonął autobus. Pojazdem relacji Chełmno-Toruń podróżowało ok. 20 osób. Większość pasażerów stanowili powracający do domów uczniowie szkół średnich. Gdy ogień pojawił się we wnętrzu kierowca szybko zatrzymał autokar i wypuścił podróżnych. Sam jeszcze próbował gasić dwiema gaśnicami, jednak płomienie były zbyt duże. Nikt nie został poszkodowany. Jako pierwsi na miejscu pojawili się druhowie z OSP Papowo Biskupie i OSP Dubielno. Wspomogli ich ratownicy z PSP Chełmno (łącznie 23 strażaków i pięć pojazdów gaśniczych). Droga przez kilka godzin była nieprzejezdna. Zobacz też [1] [2].
Boże Ciało
Boże Ciało 2016 W czwartek 26 maja 2016 r. druhowie aktywnie uczestniczyli w procesji Bożego Ciała. W tym dniu w sposób szczególny oddajemy cześć Najświętszemu Sakramentowi idąc w procesjach. W Papowie Biskupim jest to część głównej ulicy od kościoła do krzyża przy rozwidleniu drogi na Folgowo i Nowy Dwór. Druhowie asystowali przy noszeniu baldachimu, pozostali pełniąc wartę honorową przy krzyżu, przy którym ustawiony był jeden z ołtarzy. Ołtarz przy krzyżu od wielu lat jest przygotowywany przez papowskich druhów.
Otwarcie nowej strażnicy OSP w Lipienku
otwarcie strażnicy w Lipienku W sobotę 14 maja 2016 r. w Lipienku nastąpiło uroczyste poświęcenie oraz otwarcie nowej strażnicy. Budynek został wzniesiony systemem gospodarczym ciężką pracą miejscowych druhów i okolicznych mieszkańców. Ochotnicza Straż Pożarna w Lipienku oficjalnie też została włączona do systemu KSRG. W obchodach uczestniczyła jednoosobowa delegacja z naszej jednostki.
Gminny Dzień Strażaka
Dzień Strażaka 2016 W sobotę 30 kwietnia 2016 r. w Papowie Biskupim odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka. Wymarsz strażaków, pocztów sztandarowych OSP Dubielno oraz OSP Papowo Biskupie spod papowskiej remizy nastąpił o godz. 16.00. Na cmentarzu złożone zostały kwiaty na grobach zmarłych kolegów. O godz. 16.30 w kościele parafialnym została odprawiona msza św. intencji strażaków, którą poprowadził proboszcz ks. kan. Stanisław Szuca. Genialne kazanie wygłosił ks. wikariusz Przemysław Wolny. Po zakończeniu eucharystii w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się dalsza część uroczystości, podczas której dh Zbigniewowi Zdziebłowskiemu i dh Czesławowi Ziółkowskiemu zostały wręczone pamiątkowe statuetki w podziękowaniu za pracę zarządzie papowskiej jednostki.
Ćwiczenia "Żagiew 2016"
Żagiew 2016ż W czwartek 28 kwietnia 2016 r. na terenie Nadleśnictwa Trzebciny w powiecie tucholskim odbyły się manewry strażackie pod kryptonimem "Żagiew 2016". Wzięło w nich udział około 150 strażaków (zawodowych i ochotników) z ponad 20 zastępów. W akcji wykorzystano również samolot gaśniczy zadysponowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.
Pozorowany pożar już od godzin porannych rozwijał się na granicy trzech powiatów; tucholskiego, starogardzkiego i świeckiego, w okolicach miejscowości Linówek i Brzeźno. Do jego ugaszenia skierowano jednostki OSP, podzielone na plutony, oraz jednostki PSP. Zabezpieczenie medyczne stanowiło OSP Bysław i grupa ratowniczo poszukiwawcza Hufca ZHP Tuchola. Jako punkty czerpania wody przystosowano okoliczne jeziora – Trzcianno i Brzeźno. W ramach działań zabezpieczających mieszkańców przeprowadzono ewakuację miejscowości Linówek. Akcja zakończyła się około godziny 16.
Jednostki biorące udział w ćwiczeniach:
- pluton bydgoski: OSP Dąbrowa Chełmińska, OSP Koronowo, OSP Solec Kujawski
- pluton chełmiński: OSP Kijewo Królewskie, OSP Lisewo, OSP Papowo Biskupie
- powiat starogardzki: OSP Ocypel, OSP Osieczna, OSP Szlachta
- pluton świecki: OSP Lniano, OSP Osie, OSP Świekatowo
- powiat tucholski: JRG Tuchola, OSP Bysław, OSP Cekcyn, OSP Gostycyn, OSP Legbąd, OSP Lińsk, OSP Lubiewo, OSP Lubocień, OSP Nowy Sumin, OSP Rosochatka, OSP Śliwice, OSP Śliwiczki, OSP Zdroje. Zobacz też [1] [2] [3].
Test w komorze dymowej
straż W środę 27 kwietnia 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu dwóch papowskich druhów: Maciej Modrzyński i Paweł Momot przystąpiło do okresowych ćwiczeń w komorze dymowej. Zakończyli je z wynikiem pozytywnym. Test sprawnościowy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i w ubraniu specjalnym składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap wydolnościowo-zmęczeniowy polegał na przejściu ergometru taśmowego, ergometru ramion, ergometru rowerowego oraz drabiny bez końca. Drugi etap gdzie obowiązuje pełne umundurowanie specjalne, aparat powietrzny, maska, hełm, rękawice ochronne, sygnalizator bezruchu polegał na przebyciu ścieżki treningowej.
Ognisty Ratownik - Gorąca Krew
Ognisty Ratownik - Gorąca Krew W czwartek 31 marca 2016 r. w Zarządzie Rejonowym PCK w Chełmży została złożona deklaracja udziału w XI edycji ogólnopolskiego programu Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew". Jest to pierwsza edycja programu, w której papowska jednostka bierze udział. Celem programu jest rozwój idei honorowego krwiodawstwa w środowiskach strażaków zawodowych i ochotników. Zobacz też tutaj.
Warta honorowa przy grobie Pańskim
warta honorowa przy grobie Pańskim W Wielką Sobotę 26 marca 2016 r. w kościele parafialnym w Papowie Biskupim, w godz. 8.00-19.00 druhowie z papowskiej jednostki pełnili wartę honorową przy grobie Pańskim. Podobnie było w Wielkanoc w trakcie mszy rezurekcyjnej.
Szkolenie BHP
szkolenie BHP W piątek 4 marca 2016 r. w remizie OSP Papowo Biskupie o godz. 18.00 odbyło się wspólne szkolenie z zakresu przepisów BHP dla druhów z terenu gminy Papowo Biskupie. Warsztaty przeprowadził Hieronim Saran z ośrodka szkoleniowego Campus z Chełmna. W isntruktarzu wzięło udział 30 druhów z jednostek OSP z Dubielna, Firlusa oraz Papowa Biskupiego.
Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze
Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze W sobotę 13 lutego 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Przeprowadził je dh Stanisław Kamiński. Naczelnik jednostki dh Andrzej Karbownik przedstawił sprawozdanie z działalności OSP za rok 2015 a także sprawozdanie za lata 2011-2015, czyli za okres kadencyjny starego zarządu. Do najaktywniejszych druhów trafiły pamiątkowe kalendarze na rok 2016. W drodze głosowania na lata 2016-2021 wybrano nowe władze papowskiej jednostki w składzie:

Zarząd OSP

  • Prezes: Maciej Modrzyński
  • Naczelnik-wiceprezes: Andrzej Karbownik
  • Sekretarz: Bartosz Wajda
  • Skarbnik: Tomasz Jaśniewski
  • Gospodarz: Paweł Momot
Komisja Rewizyjna
  • Przewodniczący: Dawid Bojarski
  • Członek: Ziemowit Gburczyk
  • Członek: Grzegorz Ratajaczak
Kondolencje
Kondolencje Druhom: Tomaszowi Sokołowskiemu,
Krzysztofowi i Ziemowitowi Gburczykom, wyrazy głębokiego żalu i współczucia
z powodu śmierci mamy i cioci.
druhowie OSP Papowo Biskupie

Pogrzeb śp. Barbary Sokołowskiej odbył się we wtorek 9 lutego 2016 r. na miejscowym cmentarzu parafialnym. Uczestniczyła w nim delegacja z papowskiej jednostki OSP.

Karnawałowa zabawa strażacka
Karnawałowa zabawa strażacka W sobotę 6 lutego 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyła się doroczna karnawałowa zabawa strażacka. Uczestniczyli w niej druhowie wraz z partnerkami ze wszystkich jednostek z terenu gminy. Imprezę taneczną na blisko 100 osób, która rozpoczęła sie o godz. 20.00 poprowadził zespół Trakt z Lisewa.
OSP Papowo Biskupie, 86-221 Papowo Biskupie 94, woj. kujawsko-pomorskie
© 2011-2018 by . Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2018 r.
stat4u Odwiedzin: Wyświetleń: Gości online:
Zalecana rozdzielczość: 1024x768