Kronika 2019

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
Kalendarium
Dzień Dziecka w Zegartowicach
Dzień Dziecka W piątek 7 czerwca 2019 r. na boisku przy Szkole Podstawowej w Zegartowicach odbył się festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez panią sołtys i radę sołecką dla miejscowych maluchów. Zastęp druhów z OSP Papowo Biskupie wspomaganych przez zawodowych kolegów z PSP Chełmno zapewniły dzieciom zabawy z wodą. Z naszej jednostki udział wzięli: D.Adamczyk, D.Bojarski, A.Karbownik, M.Kordowski oraz B.Wajda.
Targi IFRE-EXPO Kielce 2019
Targi Ifre-Expo 2019 W piątek 7 czerwca 2019 r. do Kielc na III Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO wybrała się 5-osobowa delegacja papowskich druhów w składzie: M.Błaszczak, A.Karbownik, R.Kurzeja, M.Modrzyński oraz B.Wajda. Zobacz też tutaj.
Dzień Dziecka w SP Papowo Biskupie
Dzień Dziecka W poniedziałek 3 czerwca 2019 r. na boisku sportowym w Papowie Biskupim odbył się Dzień Dziecka dla maluchów miejscowej szkoły podstawowej. Jedną z atrakcji dla dzieci była kurtyna wodna ustawiona na trawie. W zdarzeniu wzięli udział: L.Grabowski, A.Karbownik oraz G.Ratajczak.
Dzień Dziecka we Wrocławkach
Dzień Dziecka W sobotę 1 czerwca 2019 r. na boisku we Wrocławkach odbył się sołecki Dzień Dziecka. Jedną z atrakcji dla dzieci była inscenizacja pożaru domku misia. Zadaniem grupy maluchów było opanowanie ognia oraz jego ugaszenie. Nie mogło się to odbyć bez współpracy papowskich ochotników w składzie: D.Adamczyk, M.Błaszczak, A.Karbownik, M.Kordowski, R.Kurzeja oraz A.Podlaszewski.
Ćwiczenia doskonalące "Las 2019"
Ćwiczenia W środę 29 maja 2019 r. na terenach leśnych jednostki wojskowej w Chełmnie odbyły się ćwiczenia doskonalące "Las 2019", których organizatowem była Komenda Powiatowa PSP w Chełmnie. Wzięło w nich udział 19 zastępów z jednostek OSP KSRG z powiatów: chełmińskiego, grudziądzkiego, świeckiego i tucholskiego. Łącznie 105 strażaków zawodowych jak i ochotników. Zadaniem podstawowym ćwiczeń było opanowanie oraz ugaszenie pożaru poszycia leśnego poprzez zbudowanie zaopatrzenia w wodę z wykorzystaniem dostępnego sprzętu. Celem ćwiczeń było doskonalenie współpracy między jednostkami PSP i OSP z sąsiadujących powiatów zarówno w zakresie wykorzystania będącego w posiadaniu sprzętu, organizacji łączności jak i dysponowania sił i środków do działań ratowniczo-gaśniczych. Z naszej jednostki w ćwiczeniach wzięli udział: D.Adamczyk, S.Gburczyk, A. Karbownik, R.Kurzeja, G.Ratajczak oraz B.Wajda. Zobacz też [1] [2].
VIII Akcja Krwiodawstwa
100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża
Akcja krwiodawstwa W niedzielę 19 maja 2019 r. na parkingu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyła się VIII akcja honorowego krwiodawstwa, którą w imieniu Zarządu OSP Papowo Biskupie zorganizował Sekretarz dh Bartosz Wajda. Otwarty pobór krwi przeprowadziła ekipa medyczna z toruńskiego oddziału terenowego RCKiK Bydgoszcz. Zebrana krew przeznaczona została dla pacjentów Centrum Onkologii im. F.Łukaszczyka w Bydgoszczy. Akcji krwiodawstwa odbyła się dla uczczenia przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Wzięło w niej udział 29 osób. Natomiast krew oddało 28 osób, były wśród nich 2 dawczynie, które zrobiły to po raz pierwszy za co otrzymały pamiątkowy okolicznościowy dyplom.
Łącznie udało się nam zebrać 12,48L krwi.
Akcje poboru krwi w Papowie odbywają się w ramach ogólnopolskiego programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" pod patronatem: PCK, PSP oraz Związku OSP RP. Celem tego programu jest aktywne propagowanie honorowego krwiodawstwa oraz stworzenie mieszkańcom warunków do systematycznego oddawania krwi. W bieżącym roku jest to już XIV edycja.
Powiatowy Dzień Strażaka
Powiatowy Dzień Strażaka W piątek 10 maja 2019 r. na Rynku w Chełmnie odbyły się oficjalne obchody Powiatowego Dnia Strażaka. W uroczystości wzięła udział dwuosobowa delegacja z naszej jednostki w składzie: Andrzej Karbownik oraz Bartosz Wajda. Delegację z naszej gminy reprezentowała też trzyosobowa ekipa druhów z Dubielna ze sztandarem. Starosta Chełmiński z okazji Dnia Strażaka wyróżnił dh Andrzeja Karbownika nagrodą pieniężną. Zobacz też tutaj.
Gminny Dzień Strażaka
Dzień Strażaka W sobotę 4 maja 2019 r. odbyły się w Papowie Biskupim gminne obchody Dnia Strażaka. Rozpoczęła je zbiórka przy remizie i dźwięk syreny. Na miejscowym cmentarzu parafialnym druhowie w towarzystwie pocztów sztandarowych z OSP Dubielno oraz OSP Papowo Biskupie składali znicze na miejscach wiecznego spoczynku zmarłych kolegów. Mszę świętą przypadającą w tym roku w dniu wspomnienia św. Floriana w kościele parafialnym w intencji strażaków odprawił wikariusz ks. Robert Narodzonek. Po zakończonej eucharystii wszyscy uczestnicy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury. Spotkanie rozpoczął Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP wójt Andrzej Zieliński. Przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich obecnych na uroczystości strażaków składając im życzenia. Dziękował za pracę i poświęcenie w służbie pożarniczej. Wśród zaproszonych gości obecni byli Komendant Powiatowy Policji w Chełmnie nadkom. Andrzej Szczepański oraz Dowódca JRG w Chełmnie bryg. Jakub Grzywacz, którzy ze swojej strony także wyrażali swoje podziękowanie za owocną współpracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Dzień Strażaka Na wniosek Komendanta Gminnego Andrzeja Karbownika w uznaniu zasług na za szczególne zaangażowanie i wzorową pracę oraz za poświęcenie i ofiarność w podejmowaniu działań na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców gminy Papowo Biskupie specjalne podziękowanie od wójta Andrzeja Zielińskiego z naszej jednostki otrzymali je druhowie: Monika Błaszczak i Michał Kordowski. Zobacz też tutaj.

Strażak Kujaw i Pomorza 2019
Etap wojewódzki
Strażak Kujaw i Pomorza We wtorek 30 kwietnia 2019 r. zakończyło się głosowanie na etapie wojewódzkim w plebiscycie "Strażak Roku Kujaw i Pomorza 2019" organizowanym przez "Gazetę Pomorską" oraz Związek OSP RP. W kategorii "Strażak Roku" nasza koleżanka druhna Monika Błaszczak zajęła VII miejsce zdobywając 438 głosów. Gratulujemy!

  Wyniki głosowania w kategorii Strażak Roku 2019 w etapie wojewódzkim
 • 1. Marek Mularski OSP Godziszewy (3900 głosów)
 • 2. Arkadiusz Skowrońki OSP Żabieniec (2541 głosów)
 • 3. Łukasz Schumacher OSP OSP Kuczwały (1974 głosy)
 • ---
 • 7. Monika Błaszczak OSP Papowo Biskupie (438 głosów)
Dziękujemy za wszystkie głosy poparcia dla naszej koleżanki. Zobacz też tutaj.
Szkolenie BHP
szkolenie BHP W piątek 26 kwietnia 2019 r. w papowskiej remizie odbyło się cykliczne szkolenie dla strażaków z terenu gminy w zakresie przepisów BHP. Zajęcia przeprowadził mł. bryg. w st. spocz. Hieronim Saran z ośrodka szkoleniowego "Na Pomoc" z Chełmna. Wzięło w nim udział 35 ochotników z OSP Dubielno, OSP Firlus oraz OSP Papowo Biskupie.
Strażacka warta przy Grobie Pańskim
warta honorowa przy grobie Pańskim W Wielką Sobotę 20 kwietnia 2019 r. w godz. 8:00-19.00, a także w Wielką Niedzielę pół godziny przed mszą rezurekcyjną ochotnicy z papowskiej jednostki pełnili wartę honorową przy Grobie Pańskim w miejscowym kościele parafialnym w Papowie Biskupim. Również i tym razem nie odbyło się bez wsparcia druhów z Firlusa.
Strażak Kujaw i Pomorza 2019
Etap powiatowy
Strażak Kujaw i Pomorza W piątek 17 kwietnia 2019 r. zakończyło się głosowanie na etapie powiatowym w plebiscycie "Strażak Roku Kujaw i Pomorza 2019" organizowanym przez "Gazetę Pomorską" oraz Związek OSP RP. W kategorii "Strażak Roku" nasza koleżanka druhna Monika Błaszczak zdobywając 391 głosów zajęła I miejsce uzyskując tytuł "Strażak Roku 2019 w powiecie chełmińskim" oraz awans do etapu wojewódzkiego. Natomiast nasza jednostka z liczbą 11 głosów zdobyła III miejsce w kategorii Jednostka OSP Roku.

Wyniki głosowania w etapie powiatowym:

  W kategorii Strażak Roku 2019
 • 1. Monika Błaszczak OSP Papowo Biskupie (391 głosów)
 • 2. Zbigniew Rasielewski OSP Lipienek (110 głosów)
 • 3. Krzysztof Tomaszewski OSP Podwiesk (47 głosów)
 • ---
 • 7. Bartosz Wajda OSP Papowo Biskupie (10 głosów)
 • 15. Dawid Adamczyk OSP Papowo Biskupie (1 głos)
  W kategorii Jednostka OSP Roku 2019
 • 1. OSP Płutowo (115 głosów)
 • 2. OSP Chełmno (51 głosów)
 • 3. OSP Papowo Biskupie (11 głosów)
Dziękujemy za wszystkie głosy poparcia dla naszej jednostki i dla naszych ochotników. Zobacz też [1] [2] [3].
Ćwiczenia z ratownictwa technicznego w Dubielnie
Ratownictwo techniczne W piątek 12 kwietnia 2019 r. w Dubielnie w zakładzie autokasacji Jerzego Skorupskiego odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa drogowego. Na udostępnionym pojeździe marki VW druhowie mogli w praktyce przećwiczyć i udoskonalić swoje umiejętności w udostępnianiu dojścia do poszkodowanych uwięzionych w pojeździe na skutek wypadku drogowego. W ćwiczeniach wzięli udział druhowie: M.Błaszczak, D.Bojarski, S.Gburczyk, A.Karbownik, M.Modrzyński, J.Pawski, A.Podlaszewski, B.Wajda, A.Wiśniewski oraz K.Gburczyk i R.Kurzeja.
VII Akcja Krwiodawstwa
Akcja krwiodawstwa W niedzielę 17 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Papowie Biskupim odbyła się VII akcja honorowego krwiodawstwa, którą w imieniu Zarządu OSP Papowo Biskupie zorganizował Sekretarz dh Bartosz Wajda. Otwarty pobór krwi przeprowadziła ekipa medyczna z RCKiK w Bydgoszczy. Zebrana krew przeznaczona została dla 2,5-letniej Lilki Bering z Chełmży. Do tej szlachetnej akcji przystąpiło 30 osób. Krew oddało 24 osoby (w tym 3 zrobiło to po raz pierwszy).
Łącznie udało się nam zebrać 10,80L krwi.
Akcje poboru krwi w Papowie odbywają się w ramach ogólnopolskiego programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew", którego organizatorami są: PCK, PSP oraz Związek OSP RP. Celem tego programu jest aktywne propagowanie honorowego krwiodawstwa oraz stworzenie mieszkańcom warunków do systematycznego oddawania krwi. W bieżącym roku jest to już XIV edycja. Zobacz też tutaj.
"Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" 2018
Centralne podsumowanie XIII edycji
Ognisty Ratownik - Gorąca Krew W piątek 8 marca 2019 r. w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie odbyło się centralne podsumowanie XIII edycji programu "Strażacy w honorowym krwiodawstwie" pod hasłem "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew". W trakcie uroczystości nagrodzono laureatów ocenianych w trzech kategoriach: Najaktywniejsza Jednostka PSP, Najaktywniejsza Jednostka OSP oraz Najaktywniejszy Strażak Indywidualny - zwycięzców wyłonionych w etapie okręgowym na poziomie wojewódzkim.
Nagrody, dyplomy oraz pamiątkowe puchary wręczali: zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Marek Jasiński, Przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK Sławomir L. Kaczyński, dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek oraz członek Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Adam Nowak. Wśród uhonorowanych strażaków znalazł się druh Bartosz Wajda z OSP Papowo Biskupie, który zajął II miejsce w kategorii Najaktywniejszy Strażak Indywidualny.
Ognisty Ratownik - Gorąca Krew Warto nadmienić, że pierwszych dwóch kategoriach zwycięzcami zostali druhowie także pochodzący z województwa kujawsko-pomorskiego: Komenda Powiatowa PSP w Nakle (Najaktywniejsza Jednostka PSP) oraz Klub HDK PCK przy Zarządzie Oddziału Miejskiego OSP w Bydgoszczy (Najaktywniejsza Jednostka OSP).

Laureaci XIII edycji

  Najaktywniejsza jednostka PSP
 • I miejsce – Komenda Powiatowa PSP Nakło, okręg kujawsko-pomorski
 • II miejsce – Komenda Miejska PSP Nowy Sącz, okręg małopolski
 • III miejsce – Komenda Powiatowa PSP Mońki, okręg podlaski
  Najaktywniejsza jednostka OSP
 • I miejsce – Klub HDK PCK przy Zarządzie Oddziału Miejskiego OSP RP w Bydgoszczy, okręg kujawsko-pomorski
 • II miejsce – OSP Moszczenica, okręg małopolski
 • III miejsce – OSP Lubanice, okręg lubuski
  Najaktywniejszy Strażak Indywidualny
 • I miejsce – Krzysztof Wielgus OSP Brudzewice, okręg łódzki
 • II miejsce – Bartosz Wajda z OSP Papowo Biskupie, okręg kujawsko-pomorski
 • III miejsce – Karolina Kwaśnica-Kania z OSP Izdebnik, okręg małopolski
Zobacz też [1] [2] [3] [4] [5].
"Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" 2018
Podsumowanie okręgowe XIII edycji w województwie kujawsko-pomorskim
Ognisty Ratownik - Gorąca Krew Jednostka OSP w Papowie Biskupim zajęła III miejsce w kujawsko-pomorskim etapie okręgowym w kategorii Najaktywniejsza Jednostka OSP, a druh Bartosz Wajda I miejsce w kategorii Najaktywniejszy Strażak Indywidualny w XIII edycji programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew", który się odbył w roku 2018. Organizatorami tego ogólnopolskiego programu są: PCK, ZOSP RP oraz PSP. Na ten sukces złożył się aktywny udział trzynastu papowskich druhów, którzy indywidualnie oddali 10,8L krwi oraz 25,2L krwi pobranej od pozostałych osób podczas trzech otwartych akcji krwiodawstwa, która odbyły się w Papowie Biskupim (18 marca, 3 czerwca i 28 października). Łącznie w 2018 r. zebraliśmy 36,0L krwi.
Karnawałowa zabawa strażacka
Karnawałowa zabawa strażacka W sobotę 9 lutego 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyła się doroczna karnawałowa zabawa strażacka dla miejscowych strażaków oraz osób towarzyszących. W imprezie, która rozpoczeła się o godz. 20.00 a zakończyła o 4.00 wzięło udział ok. 70 osób. Oprawę muzyczną zapewnił duet muzyczny "Kontakt" ze Świecia. Z naszej jednostki wzięli udział: D.Adamczyk, D.Bojarski, K.Gburczyk, S.Gburczyk, Z.Gburczyk, A.Grabowski, L.Grabowski, R.Kurzeja, M.Modrzyński, A.Podlaszewski, G.Ratajczak, K.Sokołowski, B.Wajda, A.Wiśniewski, A.Zieliński wraz z partnerkami.
Bezpieczne ferie
Bezpieczne ferie W czwartek 24 stycznia 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury przeprowadzony został pokaz szkoleniowy z ratownictwa wodnego zorganizowany przez strażaków z chełmińskiej Komendy PSP w ramach społecznej kampanii "Bezpieczne ferie". Przy aktywnym udziale papowskich ochotników młodym mieszkańcom gminy zaprezentowali sprzęt ratowniczy wykorzystywany podczas akcji ratowniczych na akwenach wodnych. Odbyła się także pogadanka związana z postępowaniem oraz udzielaniem pierwszej pomocy w przypadku załamiania się lodu. Został wyświetlony filmik na temat bezpieczeństwa nad zbiornikami wodnymi. W pokazie wzięli udział: M.Błaszczak, A.Karbownik, R.Kurzeja oraz B.Wajda.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
WOŚP W niedzielę 13 stycznia 2019 r. w ramach XXVII. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy papowscy druhowie: A.Kabrownik, B.Wajda oraz A.Wiśniewski zorganizowali dla najmłodszych przejażdżki wozami strażackimi ulicami Papowa Biskupiego. Zobacz też tutaj.
Walne Zebranie Sprawozdawcze
Walne Zebranie Sprawozdawcze W sobotę 12 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w remizie OSP w Papowie Biskupim odbyło się się Walne Zebranie Sprawozdawcze podsumowujące działalność jednostki w 2018 roku. Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycił jedynie Dowódca JRG Komendy PSP w Chełmnie bryg. Jakub Grzywacz. W spotkaniu wzięło udział 19 papowskich druhów. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych druhów w minionym roku. Na protokolanta wybrano dh Bartosza Wajdę. Następnie zostały odczytane sprawozdania. Sprawozdanie z działalności operacyjno-bojowej i inwestycyjnej odczytał Naczelnik dh Andrzej Karbownik, część finansową przedstawił dh Tomasz Jaśniewski. Druh Dawid Bojarski odczytał sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Oficjalna część spotkania zakończyła się poczęstunkiem. Następnie dh Andrzej Karbownik najaktywniejszym druhom wręczył pamiątkowe tłoczone kalendarze.
Karty paliwowe ORLEN
Karta paliwowa ORLEN W pierwszych dniach stycznia do papowskich druhów trafiły karty rabatowe PKN Orlen. Jest to owoc umowy podpisanej 19 grudnia 2018 r. pomiędzy Komendantem Głównym PSP, a Prezesem Zarządu PKN Orlen. Głównym założeniem tej umowy jest wsparcie strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. Druhowie otrzymali karty lojalnościowe uprawniające do rabatu w wysokości 8gr brutto za każdy 1 paliwa zakupionego na stacjach PKN Orlen i Bliska. Program wszedł w życie 1 stycznia 2019 r. Uroczyste wręczenie kart paliwowych dla jednostek OSP KSRG z powiatu chełmińskiego miało miejsce 27 grudnia 2018 r. w siedzibie Komendy PSP w Chełmnie na spotkaniu Komendanta Powiatowego PSP w Chełmnie z Naczelnikami i Prezesami jednostek OSP KSRG.
OSP Papowo Biskupie, 86-221 Papowo Biskupie 94, woj. kujawsko-pomorskie
© 2011-2018 by . Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2019 r.
stat4u Odwiedzin: Wyświetleń: Gości online:
Zalecana rozdzielczość: 1024x768