Kronika 2014

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
Kalendarium

Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości We wtorek 11 listopada 2014 r. odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. Mszę św. o godz. 10.00 w intencji Ojczyzny odprawił w kościele parafialnym ks. proboszcz Stanisław Szuca. Słowo Boże, podobnie jak w roku ubiegłym wygłosił brazylijski misjonarz ks. Antoni Konkiel. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek OSP z Papowa Biskupiego i Dubielna a także ze szkół w Papowie Biskupim i Zegartowic, strażacy, przedstawiciele Urzędu Gminy i parafianie. W skład pocztu sztandarowego z OSP Papowo Biskupie wchodzili: D.Bojarski, L.Grabowski i A.Podlaszewski. Po eucharystii złożono wieniec na przykościelnym cmentarzu na zbiorowej mogile pomordowanych w czasie II wojny światowej. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowano patriotyczne przedstawienie przygotowane przez uczniów miejscowego Gimnazjum.
Ćwiczenia bojowe w Dubielnie
Ćwiczenia bojowe w Dubielnie W sobotę 4 października 2014 r. sześcioro papowskich druhów: D.Bojarski, A.Grabowski, A.Karbownik, M.Modrzyński, A.Podlaszewski oraz B.Wajda uczestniczyło w ćwiczeniach bojowych w Dubielnie w zakładzie przetwarzającym kwasy tłuszczowe, oleje roślinne i przemysłowe. Scenariusz akcji zakładał skuteczne przeprowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych, a w szczególności ewakuację i opatrzenie poszkodowanych w wyniku wybuchu kotła olejowego. Operację wspomagali także ochotnicy z Dubielna i Firlusa.
Strażak w przedszkolu
Strażak w przedszkolu We wtorek 23 września 2014 r. na zaproszenie wychowawczyni odwiedził przedszkolaków dh Dawid Bojarski. Dzieci z klasy "O" z punktu przedszkolnego w Dubielnie miały okazję poznać prawdziwego strażaka. Dowiedziały się wielu ciekawostek związanych pracą strażaków, która nie powinna być kojarzona tylko z gaszeniem pożarów. Maluchy poznały sprzęt jakim posługują sie druhowie i otrzymały kilka cennych rad i wskazówek odnośnie bezpieczeństwa. Więcej na temat spotkania można zobaczyć tutaj.
Manewry medyczne
straż W sobotę 13 września 2014 r. papowscy druhowie uczestniczyli w Chełmnie w manewrach medycznych, których organizatorem była miejscowa Komenda Powiatowa PSP. W zgrupowaniu wzięło udział przeszło 70 strażaków z czternastu jednostek OSP (wszystkie z KSRG oraz trzy jednostki typu "S"). Zaaranżowano rodzajowe zdarzenia na pięciu stanowiskach, w których uczestniczyli oczekujący pomocy ranni: po wypadku samochodowym, zaczadzeniu, pracy piłą mechaniczną a także utracie przytomności na ulicy i w podtopieniu. Celem ćwiczeń było oszacowanie stopnia przygotowania jednostek do typowych działań medycznych oraz stwierdzeniu niedociągnięć nad którymi trzeba popracować. Papowska grupa znalazła się wśród wyróżnionych.
Dożynki gminne
Dożynki W niedzielę 31 sierpnia 2014 r. druhowie wzięli udział w dożynkach parafialno-gminnych. Podczas przemarszu ulicami Papowa, mszy św. w kościele parafialnym aktywny był również poczet sztandarowy w składzie: D.Bojarski, A.Podlaszewski i B.Wajda. Z ochotnikami z Dubielna i Firlusa wspólnie zabezpieczali koncert Sylwii Grzeszczak.
Ślub strażaka
Wesele W sobotę 26 lipca 2014 r. o godz. 16:30 w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Papowie Biskupim odbyły się zaślubiny druha Dawida Bojarskiego i Hanny Lewandowskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć asysty delegacji papowskich strażaków w składzie: A.Karbownik, A.Podlaszewski, D.Rutkowski i B.Wajda. Po ceremonii ślubnej przed wejściem do kościoła na Młodą Parę oprócz wielu życzeń, prezentów i kwiatów czekał szpaler strażaków a przystrojony wóz bojowy poprowadził orszak do Domu Weselnego.
Boże Ciało
Boże Ciało W czwartek 19 czerwca 2014 r. papowscy druhowie brali czynny udział w procesji Bożego Ciała na ulicach Papowa Biskupiego. W tym dniu oddajemy cześć Najświętszemu Sakramentowi. Strażacy w składzie: D.Bojarski, L.Grabowski, P.Momot i B.Wajda asystowali przy niesieniu baldachimu. Przy "strażackim" ołtarzu wartę honorową pełnili: K.Gburczyk, K.Horonziak, A.Karbownik, T.Karbownik, S.Kamiński, M.Modrzyński, A.Podlaszewski, D.Rutkowski, Z.Zdziebłowski oraz C.Ziółkowski. Jest już wieloletnią tradycją, że jeden z czterech ołtarzy przygotowywany jest przez papowskich druhów. Znajduje się on zawsze w obrębie drewnianego krzyża na rozdrożu drogi prowadzącej do Folgowa i Nowego Dworu. Strażacy zabezpieczali też całą drogę przemarszu procesji.
Nocne ćwiczenia bojowe w Starogrodzie
Nocne ćwiczenia bojowe w Starogrodzie W piątek 6 czerwca 2014 r. pięcioro papowskich druhów w składzie: D.Bojarski, M.Modrzyński, P.Momot, A. Podlaszewski oraz B.Wajda uczestniczyło w ćwiczeniach nocnych nad Jeziorem Starogrodzkim k. Chełmna, których organizatorem była Komenda Powiatowa PSP w Chełmnie. W zgrupowaniu uczestniczyły wszystkie jednostki OSP powiatu chełmińskiego, które wchodzą w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zadaniem strażaków było opanowanie i ugaszenie pożaru skarpy leśnej oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym osbobom znajdującym się na zagrożonym obszarze. Jednak głównym celem działań było umacnianie współpracy i koordynacji w realizacji czynności ratowniczo-gaśniczych, a także doskonalenie procedur łącznościowych pomiędzy poszczególnymi zastępami a stanowiskiem kierowniczym. Po kilkugodzinnych zmaganiach, zakończeniu i podsumowaniu ćwiczeń, jego uczestnicy udali się na poczęstunek oraz nocny wypoczynek.
Gminny Dzień Dziecka
Dzień Dziecka W niedzielę 1 czerwca 2014 r. na szkolnym boisku przy Gimnazjum w Papowie Biskupim odbyły się obchody Dnia Dziecka. Jedną z atrakcji dla dzieci były zawody strażackie "na wesoło". Wzięli w nich udział druhowie z Papowa Biskupiego w składzie: D.Bojarski, M.Modrzyński, P.Momot, A.Podlaszewski, D.Rutkowski oraz B.Wajda. Nie mogło też zabraknąć ochotników z Dubielna i Firlusa. Rywalizacja w dwóch połączonych konkurencjach podtrzymywała sportową rywalizację, ale nie miała na celu wyłonienia zwycięzcy. Liczyła się przede wszystkim zabawa. Po zawodach każdy chętny maluch mógł zobaczyć z bliska wozy bojowe oraz sprzęt używany przez strażaków.
Test w komorze dymowej
Test w komorze dymowej W czwartek 22 maja 2014 r. w Ośrodku Szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu trzech papowskich druhów: D.Bojarski, P.Momot oraz B.Wajda przystąpiło do ćwiczeń w komorze dymowej. Wszyscy zakończyli je z wynikiem pozytywnym. Test sprawnościowy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i w ubraniu specjalnym składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap wydolnościowo-zmęczeniowy polegał na przejściu ergometru taśmowego, ergometru ramion, ergometru rowerowego oraz drabiny bez końca. Drugi etap gdzie obowiązuje pełne umundurowanie specjalne, aparat powietrzny, maska, hełm, rękawice ochronne, sygnalizator bezruchu polegał na przebyciu ścieżki treningowej.
Torba PSP R1 od wiceministra
Torba PSP R1 W poniedziałek 19 maja 2014 r. w Papowie Biskupim gościł podsekretarz stanu MSWiA Grzegorz Karpiński. Przekazał jednostce torbę medyczną typu PSP R1, firmowaną przez KRUS. To już kolejna torba, która uzupełnia wyposażenie papowskiej jednostki. Torba umożliwia podjęcie działań ratowniczych w zakresie: odsysania treści z dróg oddechowych, wentylacji czynnej i biernej, tlenoterapii, ochrony termicznej, opatrywania oparzeń, ran i krwotoków, unieruchomienia złamań i zwichnięć, ewakuacji i transportu poszkodowanego.
Ćwiczenia bojowe we Firlusie
Ćwiczenia bojowe we Firlusie W sobotę 17 maja 2014 r. papowscy druhowie w liczbie jednego zastępu w składzie: T.Jaśniewski, A.Karbownik, T.Karbownik, P.Momot oraz B.Wajda wzięli udział w ćwiczeniach bojowych we Firlusie. Organizatorem zmagań było miejscowe OSP. Uczestniczyli w nich także strażacy z Dubielna. Druhowie musieli się zmierzyć z symulowanym wypadkiem na drodze, w którym uczestniczył ciągnik z przyczepą oraz samochód osobowy. Dodatkowym utrudnieniem było powalone drzewo oraz płonąca niopodal słoma, która zagrażała pobliskim zabudowaniom. Udzielono pomocy trzem poszkodowanym osobom.
Gminny Dzień Strażaka
Dzień Strażaka W sobotę 3 maja 2014 r. w Papowie Biskupim odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka. O godz. 17.00 na placu przed papowską remizą zgromadzili się strażacy i poczty sztandarowe. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Wójt Gminy Andrzej Zieliński, Sekretarz Gminy Dariusz Śliwiński, Przewodniczący Rady Gminy Rafał Jeziorny, bryg. Janusz Pietrak z Komendy Powiatowej PSP w Chełmnie, st. kpt. Robert Kamiński, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Chełmnie dh Sławomir Stachewicz, Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Papowie Biskupim dh Grzegorz Dudek. Po wygłoszeniu okolicznych przemówień oraz życzeń nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Srebrnym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" uhonorowano Sekretarza Gminy Dariusza Śliwińskiego. Papowskich druhów wyróżniono odznakami:
  Odznaka "Za Wysługę 40 Lat"
 • dh Stanisław Kamiński
 • dh Jerzy Piskorski
  Odznaka "Za Wysługę 35 Lat"
 • dh Kazimierz Kachniarz
 • dh Andrzej Karbownik
  Odznaka "Za Wysługę 30 Lat"
 • dh Dariusz Rutkowski
  Odznaka "Za Wysługę 25 Lat"
 • dh Krzysztof Gburczyk
 • dh Ziemowit Gburczyk
 • dh Robert Nowicki
  Odznaka "Za Wysługę 20 Lat"
 • dh Andrzej Podlaszewski
 • dh Grzegorz Ratajczak
  Odznaka "Za Wysługę 15 Lat"
 • dh Leszek Grabowski
 • dh Maciej Modrzyński
 • dh Andrzej Zieliński
  Odznaka "Za Wysługę 5 Lat"
 • dh Tomasz Jaśniewski
 • dh Rafał Karbownik
 • dh Tomasz Karbownik
 • dh Bartosz Wajda
Wój gminy wręczył także nagrody rzeczowe, otrzymali je: dh Dawid Bojarski i dh Paweł Momot. Do Gminnego Komendanta dh Andrzeja Karbownika trafiła pamiątkowa kryształowa statuetka. Następnie strażacy udali się cmentarz parafialny, aby oddać hołd zmarłym kolegom i złożyć na ich mogiłach kwiaty, po czym skierowali się do remizy na poczęstunek. W niedzielę 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, o godz. 11.00 w kościele parafialnym odbyła się uroczysta msza św. w intencji strażaków, którą odprawił proboszcz ks. kan. Stanisław Szuca. Zobacz też tutaj.
Rodzinna Majówka
pokaz strażacki W sobotę 3 maja 2014 r. na boisku szkolnym w Papowie Biskupim podczas rodzinnej majówki papowscy druhowie w składzie: T.Jaśniewski, A.Karbownik, T. Karbownik, P.Momot oraz B.Wajda przeprowadzili pokaz strażacki - gaszenie balotu słomy. Impreza poświęcona najmłodszym mieszkańcom zorganizowana była przez wójta gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury. Zobacz też tutaj.
Strażacka warta przy Grobie Pańskim
warta honorowa przy grobie Pańskim W Wielką Sobotę 19 kwietnia 2014 r. w kościele parafialnym w Papowie Biskupim, w godz. 8.00-18.00 druhowie z papowskiej jednostki pełnili wartę honorową przy grobie Pańskim. Podobnie było w Wielkanoc w trakcie mszy rezurekcyjnej.
Pożar stodoły w Stolnie
Pożar w Stolnie W piątek 11 kwietnia 2014 r. ok. 20.30 w Stolnie wybuchł pożar stodoły. Ogień, który momentalnie objął cały murowany kryty eternitem budynek gasiło 11 jednostek z powiatu chełmińskiego. Z naszej jednostki zadysponowano dwa zastępy. Jedna osoba była poszkodowana. Zobacz też tutaj.
Ćwiczenia bojowe w Papowie Biskupim
Ćwiczenia bojowe w Papowie Biskupim W sobotę 5 kwietnia 2014 r. w Papowie Biskupim na opuszczonym obiekcie gospodarczym - stojącym w centrum wsi straszącym pustostanie (budynek między kościołem GOK-iem), papowscy druhowie odbyli ćwiczenia symulowanego pożaru. Rozwinięto dwie linie gaśnicze, w tym jedną z wejściem po drabinie na dach obiektu. W ćwiczeniach wzięło udział pięcioro druhów: D.Bojarski, A.Karbownik, T.Karbownik, P.Momot oraz B.Wajda.
Ćwiczenia techniczne w Dubielnie
Ratownictwo techniczne W sobotę 22 marca 2014 r. w Dubielnie w zakładzie Jerzego Skorupskiego zajmującym się złomowaniem pojazdów, odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa drogowego. Udostępniony pojazd marki Alfa Romeo posłużył druhom za eksponat do ćwiczeń. Mogli na nim przećwiczyć w praktyce swoje umiejętności w jak najszybszym i w jak najsprawniejszym dotarciu do poszkodowanych uwięzionych w pojeździe w wypadku drogowym. W ćwiczeniach wzięli udział druhowie: D.Bojarski, A.Karbownik, T.Karbownik, P.Momot i B.Wajda.
Pożar stajni w Skąpem
Pożar w Skąpem W piątek 22 marca 2014 r. ok. 3.00 w Skąpem wybuchł pożar w stajni. W pożarze nikt nie został poszkodowany. Także zwierzętom nic się nie stało. Do walki z ogniem zadysponowano jednostki straży pożarnej z Chełmży, Skąpego, Kończewic i Papowa Biskupiego. Zobacz też tutaj.
Karnawałowa zabawa strażacka
Karnawałowa zabawa strażacka W sobotę 22 lutego 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyła się doroczna karnawałowa zabawa strażacka. Uczestniczyli w niej druhowie z wszystkich jednostek działających na terenie gminy. Imprezę taneczną na blisko 80 osób, która rozpoczęła sie o godz. 20.00 poprowadził pochodzący z Papowa zespół Las Vegas.
Wielka Orkiesta Świątecznej Pomocy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy W niedzielę 12 stycznia 2014 r. w GOK-u w Papowie Biskupim w ramach XXII. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy druhowie w składzie: D.Bojarski, T.Jaśniewski, P.Momot oraz B.Wajda zaprezentowali naukę udzielania pierwszej pomocy. Prezentacja obejmowała zarówno działania w zakresie podstawowym jak i z użyciem specjalistycznego sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki. Ochotnicy przekazali na licytację zdjęcie tablicy upamiętniającej wszystkich druhów w roku jubileuszowym wykonane w 2013r. na okoliczność uczczenia 85-lecia działalności jednostki oraz 50-lecia użytkowania remizy strażackiej. Zobacz też tutaj.
Walne Zebranie Sprawozdawcze
Walne zebranie sprawozdawcze W sobotę 11 stycznia 2014 r. po raz pierwszy w odnowionej remizie strażackiej odbyło się coroczne zebranie sprawozdawcze. Wśród zaproszonych gości obecni byli: st. kpt. Robert Kamiński z Komendy Powiatowej PSP w Chełmnie, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Chełmnie dh Sławomir Stachewicz, Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP dh Grzegorz Dudek, Wójt Gminy Andrzej Zieliński oraz Przewodniczący Rady Gminy Rafał Jeziorny. Zebranie poprowadził prezes papowskiej jednostki OSP dh Czesław Ziółkowski. Naczelnik dh Andrzej Karbownik przedstawił sprawozdanie z działalności jednostki za 2013r. Sprawozdania finansowe oraz komisji rewizyjnej odczytali dh Tomasz Jaśniewski i dh Maciej Modrzyński. Po zakończeniu części oficjalnej oraz dyskusji o problemach jednostki zgodnie z tradycją dziesiątce najbardziej wyróżniającym się druhom wręczone zostały pamiątkowe strażackie kalendarze na 2014r.
OSP Papowo Biskupie, 86-221 Papowo Biskupie 94, woj. kujawsko-pomorskie
© 2011-2018 by . Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2018 r.
stat4u Odwiedzin: Wyświetleń: Gości online:
Zalecana rozdzielczość: 1024x768