Kronika 2015

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
Kalendarium

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
Kurs KPP W niedzielę 20 grudnia 2015 r. w świetlicy OSP w Dąbrowie Chełmińskiej zakończył się kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego oraz organizacji działań ratowniczych podczas wypadków z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu przeprowadziła je firma Campus z Chełmna. Do egzaminu teoretycznego i praktycznego z naszej jednostki przystąpiło ośmioro strażaków. Tytuł "Ratownika" zdobył D.Szpankiewicz. Druhowie: D.Bojarski, Z.Gburczyk, A.Grabowski, M.Modrzyński, P.Momot, A.Podlaszewski oraz B.Wajda przeszli pozytywnie egzamin sprawdzający (recertyfikacja), który jest powtarzany w cyklu trzyletnim.
Poświęcenie krzyża
Poświęcenie krzyża W niedzielę 22 listopada 2015 r. o godz. 15:30 nastąpiło uroczyste poświęceniu krzyża, który znajduje się na skrzyżowaniu w północnej części Papowa Biskupiego. Nowy drewniany krzyż został zamontowany cztery miesiące wcześniej (21 lipca). Aktu poświęcenia dokonał proboszcz ks. Stanisław Szuca. Ta historyczna uroczystość niestety zgromadziła niewielu uczestników. Spośród papowskich strażaków obecni byli: D.Bojarski, L.Grabowski, A.Karbownik, M.Modrzyński, P.Momot, A.Podlaszewski, D.Rutkowski, B.Wajda oraz C.Ziółkowski. Poza tym w ceremonii uczestniczyło zaledwie kilkanaście osób. Ten fakt nie powinien jednak dziwić, gdyż wpływ na taki stan rzeczy miała zarówno nietypowa godzina (jak na tą porę roku) jak i to, że informacja o wydarzeniu pojawiła się zaledwie kilka godzin wcześniej na porannych mszach św. Przez to na ceremonii nie mogły się pojawić nawet niektóre osoby bezpośrednio zaangażowane w procesie tworzenia i montażu krzyża.
Ćwiczenia bojowe we Firlusie
Ćwiczenia bojowe we Firlusie W sobotę 21 listopada 2015 r. o godz. 15:00 pięcioro druhów w składzie: D.Bojarski, A.Grabowski, A.Karbownik oraz B.Wajda uczestniczyło w ćwiczeniach bojowych w Firlusie, które zorganizowali miejscowi ochotnicy. W zainscenizowanym wypadku drogowym dachowaniu uległ samochód osobowy, który zderzył się z ciągnikiem rolnicznym ciągnącym przyczepę. Poszkodowanym kierowcom udzielono pierwszej pomocy. W ćwiczeniach brały udział wszystkie jednostki z terenu gminy.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości W środę 11 listopada 2015 r. odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. Mszę św. o godz. 10.00 w intencji Ojczyzny odprawił w kościele parafialnym ks. proboszcz Stanisław Szuca. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek OSP z Papowa Biskupiego i Dubielna, Gimnazjum z Papowa Biskupiego oraz Szkół Podstawowych z Dubielna i Zegartowic. W skład papowskiego pocztu sztandarowego weszli druhowie: A.Grabowski, L.Grabowski oraz M.Modrzyński. Po eucharystii złożono wieniec na przykościelnym cmentarzu na zbiorowej mogile pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców gminy. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentwano patriotyczne przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej z Dubielnie. Zobacz też tutaj.
Kondolencje
Kondolencje Druhom: Andrzejowi Karbownikowi,
Tomaszowi i Rafałowi Karbownikom,
wyrazy głębokiego żalu i współczucia
z powodu śmierci Mamy i Babci.
druhowie OSP Papowo Biskupie

Pogrzeb śp. Krystyny Karbownik odbył się w piątek 30 października 2015 r. na miejscowym cmentarzu parafialnym. Uczestniczyły w nim delegacje z jednostkek OSP z terenu gminy.

Kondolencje
Kondolencje Druhowi Andrzejowi Podlaszewskiemu,
wyrazy głębokiego żalu i współczucia
z powodu śmierci Mamy.
druhowie OSP Papowo Biskupie

Pogrzeb śp. Haliny Podlaszewskiej odbył się w środę 21 października 2015 r. na miejscowym cmentarzu parafialnym. Uczestniczyła w nim delegacja z papowskiej jednostki OSP.

Reportaż w Radio PIK
Radio PIK - Bliżej życia W piątek 18 września 2015 r. w Polskim Radiu PIK w audycji z cyklu "Bliżej życia", wyemitowany został reportaż Żanety Walentyn o terroryzowaniu Papowa Biskupiego przez wyrostków z Chełmży. Po dziesięciu latach mieszkańcy opowiadają o aktach wandalizmu i ich ostatecznym zakończeniu. Źródło.
Dożynki Powiatowo-Gminne
Dożynki W niedzielę 30 sierpnia 2015 r. druhowie wraz z pocztem sztandarowym w składzie: L.Grabowski, P.Momot oraz B.Wajda wzięli udział w dożynkach Powiatowo-Gminnych. W pochodzie dożynkowym oraz ze mszy św. uczestniczyli także ochotnicy z Dubielna i Firlusa. Podczas festynu na boisku wystąpiła Kasia Cerekwicka oraz kabaret Chatelet. Zobacz też [1] [2].
Instalacja nowego krzyża
Montaż krzyża We wtorek 21 lipca 2015 r. o godz. 19.00 w Papowie Biskupim nastąpiła instalacja nowego drewnianego przydrożnego krzyża. Stanął on przy rozwidleniu głównej drogi prowadzącej do Folgowa i Nowego Dworu Królewskiego. Druhowie w składzie: Z.Gburczyk, A.Grabowski, A.Karbownik, R.Nowicki, A.Podlaszewski, B.Wajda, Z.Zdziebłowski oraz C.Ziółkowski zabezpieczali teren jak i aktywnie uczestniczyli w transporcie oraz montażu krzyża i krucyfiksa. Krzyż autorstwa przez miejscowego rzemieślnika Andrzeja Rejmana wykonany jest z drewnianej kwadratowej belki o szerokości 24cm. Jego wysokość to 6m a rozpiętości ramion 3m. Do niego przytwierdzona jest biał figurka Jezusa o wysokości 125cm.
Pożar obory w Nowym Dworze Królewskim
Pożar obory w Nowym Dworze Królewskim W czwartek 2 lipca 2015 r. o godz. 17:31 nastąpiło wezwanie jednostki do pożaru budynku gospodarczego w Nowym Dworze Królewskim. Pożarowi uległa obora w której znajdowało sie bydło. Ogień momentalnie obiął zadaszenie budynku. Działania utrudniało wysokie zadymienie i składowana słoma na poddaszu. Oprócz przejęcia kontroli nad płonącą oborą strażacy skupili się tez na ochronieniu sąsiedniego budynku. Zwierząt nie udało się uratować. Spaleniu uległo 21 krów i 7 cieląt. Straty wstępnie oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Działania ratownicze trwały niespełna 4 godziny, uczestniczyło w nich łącznie 14 zastępów straży pożarnej.
Pokaz ratowniczy we Firlusie
straż W niedzielę 28 czerwca 2015 r. o godz. 14:30 druhowie z papowskiej jednostki uczestniczyli w pokazie strażackim na festynie w Firlusie.
Byk w piwnicy
Wyciąganie byka z piwnicy W poniedziałek 22 czerwca 2015 r. o godz. 17:58 nasza jednostka została zadysponowana do nietypowego zdarzenia. W Niemczyku na jednej z posesji do piwnicy wpadł byk. Blisko 600kg zwierzę sprawiło nie lada kłopotu strażakom. Odpowienie przygotownie i budowanie rampy w celu uwolnienia byka trwało około 3 godzin. W akcji uczestniczyło 14 druhów z trzech jednostek.
Ślub strażaka
Wesele W sobotę 20 czerwca 2015 r. o godz. 17:00 w Konkatedrze pw. Trójcy Świętej w Chełmży odbyły się zaślubiny druha Tomasza Karbownika i Justyny Dejewskiej. Uczestniczyła w nich również delegacja strażacka z naszej jednostki. Przystrojony wóz bojowy poprowadził orszak do Domu Weselnego w Ostaszewie.
Ćwiczenia bojowe w Kosowiznie
Ćwiczenia bojowe w Kosowiznie W piątek 12 czerwca 2015 r. o godz. 13:30 jeden zastęp uczestniczył w ćwiczeniach taktyczno-bojowych w Kosowiznie w zakładzie "Adriana", która produkuje tapicerowane meble wypoczynkowe. Realizatorem ćwiczeń Kobra 2015 była Komenda Powiatowa PSP w Chełmnie. Scenariusz zakładał pozorowane zdarzenie związane z pożarem na terenie zakładu przy udziale osób poszkodowanych. Druhowie w musieli powiąć działania gaśnicze połączone z ewakuacją i udzieleniem pomocy przedmedycznej poszkodowanych pracowników. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział blisko 90 strażaków z 16 zastępów z całego powiatu (2 PSP Chełmno, 12 OSP KRSG, 2 OSP typu "S"). Przećwiczono też poziom organizacji i koordynacji działań, łączności a także przygotowanie zakładu na tego typu okoliczności. Naszą jednostkę reprezentowali: A.Grabowski, L.Grabowski, A.Karbownik, T.Karbownik, G.Ratajczak oraz B.Gołasz z OSP Dubielno. Zobacz też tutaj.
Gminny Dzień Dziecka
Dzień Dziecka W niedzielę 7 czerwca 2015 r. na szkolnym boisku przy Gimnazjum w Papowie Biskupim odbyły się obchody Dnia Dziecka dla dzieci z terenu gminy. Jedną z głównych atrakcji był pokaz ratownictwa technicznego w wykonaniu papowskich druhów, wspomaganych przez ochotników z Dubielna i Firlusa. Z naszej jednostki brali udział: D.Bojarski, A.Grabowski, Z.Gburczyk, A.Karbownik, A.Podlaszewski, D.Rutkowski i B.Wajda.
Zaaranżowano wypadek samochodu osobowego, w którym podróżowały dwie osoby. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy OSP, które w pierwszej kolejności zabezpieczyły miejsce wypadku, pojazd oraz poszkodowane osoby. Leżącego pod samochodem nieprzytomnego pasażera bez trudu na noszach odsunięto w bezpieczne miejsce. Natomiast aby wydostać z pojazdu poszkodowanego kierowcę strażacy musieli użyć specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. Odcięli dach i wycięli drzwi od strony kierowcy. Założono mu kołnierz ortopedyczny i na noszach ortopedycznych wyciągnięto z pojazdu. Udzielono pierwszą pomoc przedmedyczną i podano tlen. Po zakończonej prezentacji każdy chętny maluch mógł zobaczyć z bliska wozy bojowe. Zobacz też tutaj.
Boże Ciało
Boże Ciało W czwartek 4 czerwca 2015 r. druhowie aktywnie uczestniczyli w procesji Bożego Ciała. W tym dniu oddajemy cześć Najświętszemu Sakramentowi w procesji główną ulicą w Papowie Biskupim. Druhowie: D.Bojarski, T.Karbownik, A.Podlaszewski i B.Wajda asystowali przy niesieniu baldachimu. Natomiast ochotnicy: A.Grabowski, K.Horonziak, A.Karbownik, M.Modrzyński, R.Nowicki, D.Rutkowski, Z.Zdziebłowski i C.Ziółkowski pełnili też wartę honorową przy jednym z "strażackim" ołtarzu. Drewniany krzyż przy rozwidleniu głównej drogi, które prowadzą do Folgowa i Nowego Dworu jest pod opieką braci strażackiej.
Powiatowy Dzień Strażaka
Dzień Strażaka W sobotę 9 maja 2015 r. w Chełmnie odbyły się powiatowe uroczystości Dnia Strażaka. Świętowali zarówno zawodowi strażacy jak i strażacy-ochotnicy. Naszą jednostkę reprezentował dh Andrzej Karbownik oraz dh Bartosz Wajda. Delegację z naszej gminy reprezentowała też kilkuosobowa delegacja druhów z Dubielna i Firlusa. Z siedziby jednostki powiatowej PSP w Chełmnie aż do Rynku miał miejsce uroczysty przemarsz strażacki wraz z pocztami sztandarowymi i w towarzystwie Orkiestry Dętej z Chełmińskiego Domu Kultury. Na placu Rynku odbyła się oficjalna część uroczystości. Były przemówienia, podziękowania oraz ceremonia wręczenia awansów, medali i odznak zasłużonym strażakom z terenu powiatu chełmińskiego. Starosta Chełmiński z okazji Dnia Strażaka wyróżnił dh Andrzeja Karbownika nagrodą pieniężną. W Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad Jeziorem Starogrodzkim odbyła się część nieoficjalna i poczęstunek. Zobacz też [1] [2].
Gminny Dzień Strażaka
Dzień Strażaka W sobotę 2 maja 2015 r. w Papowie Biskupim odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka. O godz. 16.00 na placu przed papowską remizą zgromadzili się strażacy z terenu gminy wraz z pocztami sztandarowymi OSP Papowo Biskupie i OSP Dubielno. Po przejściu na miejscowy cmentarz druhowie złożyli kwiaty na grobach zmarłych kolegów. Następnie w kościele parafialnym ks. proboszcz Stanisław Szuca odprawił mszę św. intencji strażaków. Druhowie czynnie wzbogacili też służbę liturgiczną ołtarza. Po zakończeniu eucharystii na placu przy GOK-u odbyła się dalsza część uroczystości. Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Grzegorz Dudek dokonał oficjalnego przywitania strażaków oraz zaproszonych gości. Delegatem z Oddziału Powiatowego PSP był mł. bryg. Robert Kamiński. Władze gminne reprezentowali: Wójt Andrzej Zieliński, Sekretarz Dariusz Śliwiński oraz Skarbnik Danuta Sikorska. Z naszej jednostki nagrodzono:
    Brązowy Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"
  • dh Dawid Bojarski
  • dh Tomasz Jaśniewski
  • dh Tomasz Karbownik
  • dh Bartosz Wajda
Po częsci oficjalnej wszyscy zgromadzeni udali się na poczęstunek do Gminnego Ośrodka Kultury.. Zobacz też [1] [2].
Śmigłowiec ratowniczy w Zegartowicach
Śmigłowiec ratowniczy w Zegartowicahc W poniedziałek 20 kwietnia 2015 r. o godz. 22.00 na boisku sportowym w Zegartowicach odbyły się dla ochotników wieczorne ćwiczenia z zakresu przyjmowania śmigłowca ratowniczego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). W praktyce celem szkolenia było omówienie procedur i środków bezpieczeństwa oraz odpowiednie przygotowanie i właściwe zabezpieczenie lądowiska. Poza tym strażacy mogli zapoznać się z budową i wyposażeniem lekkiego, wielozadaniowego śmigłowca Eurocopter EC135. W szkoleniu przeprowadzonym przez Komedę Powiatową PSP w Chełmnie wzięło udział blisko 40 strażaków z jednostek OSP KSRG z Kijewa Królewskiego, Lisewa, Papowa Biskupiego i Unisławia a także z Dubielna i Firlusa (jednostki typu "S"). Z naszej jednostki uczestniczyli druhowie: D.Bojarski, A.Karbownik, M.Modrzyński, A.Podlaszewski i B.Wajda.
W naszej gminie są wytyczone dwa miejsca jako lądowisko dla śmigłowców w celu przekazania pacjenta. Znajdują się one na boiskach sportowych w Papowie Biskupim i w Zegartowicach. Zobacz też tutaj.
Strażacka warta przy Grobie Pańskim
Warta honorowa przy grobie Pańskim W Wielką Sobotę 4 kwietnia 2015 r. w kościele parafialnym w Papowie Biskupim, w godz. 8.00-18.00 druhowie z papowskiej jednostki pełnili wartę honorową przy grobie Pańskim. Podobnie było w Wielkanoc w trakcie mszy rezurekcyjnej.
Ćwiczenia bojowe w kościele
Ćwiczenia bojowe w kościele W sobotę 21 marca 2015 r. o godz. 19.30 w kościele parafialnym w Papowie Biskupim odbyły się ćwiczenia strażackie. Uczestniczyło w nich 30 druhów z jednostek: OSP Papowo Biskupie, OSP Dubielno, OSP Firlus i gościnnie OSP Kijewo Królewskie. Z PSP Chełmno zadysponowano także wóz 21m drabiną. Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar wieży i zabytkowych organów znajdujących się na chórze kościelnym. Głównym zadaniem lokalizacji i ugaszenia źródła ognia było przede wszystkim ewakuacja 6 osób osób znajdującyh się w świątyni. W roli najciężej poszkodowanego wystąpił prowadzący tegoroczne parafialne rekolekcje redemptorysta o. Marcin Surga. Z naszej jednostki udział wzięli druhowie: D.Bojarski, Z.Gburczyk, A.Karbownik, R.Karbownik, M.Modrzyński, A.Podlaszewski, G.Ratajczak oraz B.Wajda.
Pokaz dla dzieci sprzętu strażackiego
Pokaz sprzętu W poniedziałek 22 lutego 2015 r. o godz. 14.00 na placu w centrum wsi odbył się dla dzieci pokaz sprzętu pożarniczego. Maluchy spędzające ferie na zajęciach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Papowie Biskupim miały okazję przekonać się jakim sprzętem posługują się miejscowowi ochotnicy. Prezentację przygotowali druhowie: D.Bojarski, A.Karbownik, M.Modrzyński, D.Rutkowski oraz B.Wajda.
Karnawałowa zabawa strażacka
Karnawałowa zabawa strażacka W sobotę 14 lutego 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyła się doroczna karnawałowa zabawa strażacka. Uczestniczyli w niej druhowie wraz z partnerkami ze wszystkich jednostek z terenu gminy. Imprezę taneczną na blisko 80 osób, która rozpoczęła sie o godz. 20.00 poprowadził zespół Trakt z Lisewa.
Walne Zebranie Sprawozdawcze
Walne Zebranie Sprawozdawcze W sobotę 17 stycznia 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się coroczne zebranie sprawozdawcze. Wśród zaproszonych gości obecni byli: opiekun naszej jednostki st. kpt. Robert Kamiński z Komendy Powiatowej PSP w Chełmnie, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Sławomir Stachewicz, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP dh Grzegorz Dudek, Wójt Gminy Andrzej Zieliński, Przewodniczący Rady Gminy Rafał Jeziorny oraz Skarbnik Danuta Sikorska. Zebranie poprowadził Prezes dh Czesław Ziółkowski. Naczelnik dh Andrzej Karbownik przedstawił sprawozdanie z działalności jednostki za 2014 r. Sprawozdania finansowe oraz komisji rewizyjnej odczytali dh Tomasz Jaśniewski i dh Maciej Modrzyński. Po zakończeniu części oficjalnej oraz dyskusji o problemach jednostki zgodnie z tradycją dziesiątce najbardziej aktywnym druhom wręczone zostały pamiątkowe strażackie kalendarze na 2015 r.
Wielka Orkiesta Świątecznej Pomocy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy W niedzielę 11 stycznia 2015 r. w GOK-u w Papowie Biskupim w ramach XXIII. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy naukę pierwszej pomocy w składzie: D.Bojarski, Z.Gburczyk, A.Karbownik, M.Modrzyński, A.Podlaszewski i B.Wajda. Prezentacja obejmowała zarówno działania w zakresie podstawowym jak i z użyciem specjalistycznego sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki. Zobacz też tutaj.
OSP Papowo Biskupie, 86-221 Papowo Biskupie 94, woj. kujawsko-pomorskie
© 2011-2018 by . Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2018 r.
stat4u Odwiedzin: Wyświetleń: Gości online:
Zalecana rozdzielczość: 1024x768