Kronika 2016

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
Kalendarium

Nowi ratownicy
straż W środę 21 grudnia 2016 r. zakończyło się kurs ze szkolenia podstawowego strażaków ratowników OSP dla jednostek z terenu powiatu chełmińskiego, który zorganizowała i przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP w Chełmnie. Szkolenie rozpoczęte 5 listopada odbyło się według aktualnie obowiązujących zasad. Zakres szkoleń obejmował ratownictwo I i II stopnia a także ratownictwo techniczne. Z naszej jednostki do kursu przystapiło czworo druhów: S.Gburczyk, J.Pawski, D.Szpankiewicz oraz A.Wiśniewski. Wszyscy zakończyli szkolenie z wynikiem pozytywnym.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości W piątek 11 listopada 2016 r. odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. Mszę św. o godz. 10.00 w intencji Ojczyzny odprawił w kościele parafialnym ks. proboszcz Stanisław Szuca. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek OSP z Papowa Biskupiego i Dubielna, Gimnazjum z Papowa Biskupiego oraz Szkół Podstawowych z Dubielna i Zegartowic. Poczet sztandarowy z naszej jednostki wystąpił w składzie: K.Gburczyk, L.Grabowski i A.Podlaszewski. Po eucharystii złożono wieniec na przykościelnym cmentarzu na zbiorowej mogile pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców gminy. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentwano montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej z Zegartowicach. Motywem przewodnim przedstawienia były pieśni patriotyczne. Zobacz też tutaj.
I Akcja Krwiodawstwa
Akcja Krwiodawstwa W niedzielę 2 października 2016 r. na parkingu przy GOK-u odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa, którą zorganizował Zarząd OSP Papowo Biskupie oraz RCKiK w Bydgoszczy. Zgłosiły się 43 osoby. Zakwalifikowanych zostały 34 osoby, które oddały krew. Wśród nich było 11 dawców pierwszorazowych, specjalnie dla nich przygotowane zostały pamiątkowe dyplomy potwierdzające wstąpienie do grona Honorowych Krwiodawców.
Łącznie udało nam się zebrać 14,98L krwi.
Pierwsza w historii Papowa Biskupiego akcja poboru krwi odbyła się w ramach XI edycji ogólnopolskiego programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" pod patronatem PCK, PSP oraz Związku OSP RP, którego celem jest aktywne propagowanie honorowego krwiodawstwa oraz stworzenie mieszkańcom warunków do systematycznego oddawania krwi. Zobacz też [1] [2].
Kondolencje
Kondolencje Druhowi Andrzejowi Zielińskiemu,
wójtowi gminy Papowo Biskupie,
wyrazy głębokiego żalu i współczucia
z powodu śmierci ojca.
druhowie OSP Papowo Biskupie

Pogrzeb śp. Jana Zielińskiego odbył się w sobotę 11 września 2016 r. na miejscowym cmentarzu parafialnym. Uczestniczyły w nim delegacje z wszystkich jednostek z terenu gminy.

Dożynki gminne
Dożynki W niedzielę 4 września 2016 r. druhowie wzięli udział w dożynkach gminnych. W pochodzie dożynkowym oraz ze mszy św. uczestniczyli także ochotnicy z Dubielna i Firlusa. Papowski poczet sztandarowy wystąpił w składzie: D.Bojarski, A.Grabowski i L.Grabowski. Podczas festynu na boisku wystąpił zespół Skaner oraz kabaret Pod Wyrwigroszem. Zobacz też tutaj.
Ćwiczenia bojowe w Żyglądzie
Ćwiczenia bojowe w Żyglądzie W piątek 1 lipca 2016 r. o godz. 21:00 dwa zastępy w składzie: D.Bojarski, A.Grabowski, T.Jaśniewski, A.Karbownik, M.Modrzyński, P.Momot, G.Ratajczak, A.Wiśniewski oraz B.Wajda uczestniczyły w ćwiczeniach bojowych w Żyglądzie na terenie firmy Rolpol. Scenariusz działań polegał na ugaszeniu pożaru budynku gospodarczego, ochrony sąsiednich obiektów, wyprowadzeniu i udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki z terenu gminy, łącznie ok. 25 osób i 4 pojazdy ratowniczo-gaśnicze.
Manewry ratowniczo-gaśnicze w Małych Łunawach
Manewry strażackie w Małych Łunawach W czwartek 28 czerwca 2016 r. na terenach leśnych w Małych Łunawach odbyły się manewry ratowniczo-gaśnicze, w których wzięy udział jednostki OSP KSRG z powiatu chełmińskiego. Manewry zorganizowała Komenda Powiatowa PSP w Chełmnie wraz z Leśnictwem Łunawy. Wzięło w nich udział ok. 70 ochotników z 13 zastępów. Z naszej jednostki uczestniczył jeden zastęp w składzie: A.Grabowski, T.Jaśniewski, A.Karbownik, G.Ratajczak, D.Szpankiewicz oraz B.Wajda. Zobacz też tutaj.
Ostatnie pożegnanie
dh Kazimierz Grabowski (1933-2016)
Pogrzeb śp. dh Kazimierza Grabowskiego (1933-2016) W środę 8 czerwca 2016 r. pożegnaliśmy naszego kolegę druha Kazimierza Grabowskiego (1933-2016), który odszedł na wieczną służbę. Był wieloletnim kierowcą-konserwatorem w OSP Papowo Biskupie. Piastował również funkcję członka Zarządu OSP w funkcji Gospodarza w latach 1970-2001. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli druhowie z Papowa Biskupiego i Dubielna wraz z pocztami sztandarowymi. Papowski poczet sztandarowy wystąpił w składzie: A.Grabowski, L.Grabowski oraz T.Jaśniewski. Obecni byli też druhowie: D.Bojarski, Z.Gburczyk, K.Horonziak, A.Karbownik, M.Modrzyński, R.Nowicki, A.Podlaszewski, M.Rozwadowski, D.Rutkowski, B.Wajda, Z.Zdziebłowski i C.Ziółkowski. Była też delegacja z PSP Chełmno i OSP Kijewo Królewskie. Za działalność pożarniczą oraz niesienie pomocy potrzebującym odznaczony był m.in.: Srebrnym i Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" oraz Odznaką "Strażak Wzorowy".
Gminny Dzień Dziecka
Dzień Dziecka W niedzielę 5 czerwca 2016 r. na szkolnym boisku przy Gimnazjum w Papowie Biskupim odbył się Gminny Dzień Dziecka zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Papowscy druhowie w składzie: A.Grabowski, A.Karbownik, M.Modrzyński, G.Ratajczak i B.Wajda przygotowali pokaz sprzętu strażackiego. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się mokre zabawy przy kurtynie wodnej. Sporą popularnością było także strącanie pachołków prądem wody i przymierzanie ubrań bojowych.
Pożar autobusu
Pożar autobusu W poniedziałek 30 maja 2016 r. na drodze powiatowej w Papowie Biskupim spłonął autobus. Pojazdem relacji Chełmno-Toruń podróżowało ok. 20 osób. Większość pasażerów stanowili powracający do domów uczniowie szkół średnich. Gdy ogień pojawił się we wnętrzu kierowca szybko zatrzymał autokar i wypuścił podróżnych. Sam jeszcze próbował gasić dwiema gaśnicami, jednak płomienie były zbyt duże. Nikt nie został poszkodowany. Jako pierwsi na miejscu pojawili się druhowie z OSP Papowo Biskupie i OSP Dubielno. Wspomogli ich ratownicy z PSP Chełmno (łącznie 23 strażaków i pięć pojazdów gaśniczych). Droga przez kilka godzin była nieprzejezdna. Zobacz też [1] [2].
Boże Ciało
Boże Ciało W czwartek 26 maja 2016 r. druhowie aktywnie uczestniczyli w procesji Bożego Ciała. W tym dniu w sposób szczególny oddajemy cześć Najświętszemu Sakramentowi idąc w procesjach. W Papowie Biskupim jest to część głównej ulicy od kościoła do krzyża przy rozwidleniu drogi na Folgowo i Nowy Dwór. Druhowie w składzie: K.Gburczyk, A.Grabowski, A.Podlaszewski oraz B.Wajda asystowali przy noszeniu baldachimu, pozostali ochotnicy pełnili wartę honorową przy krzyżu, przy którym ustawiony był jeden z ołtarzy. Ołtarz przy krzyżu od wielu lat jest przygotowywany przez papowskich strażaków.
Otwarcie nowej strażnicy OSP w Lipienku
otwarcie strażnicy w Lipienku W sobotę 14 maja 2016 r. w Lipienku nastąpiło uroczyste poświęcenie oraz otwarcie nowej strażnicy. Budynek został wzniesiony systemem gospodarczym ciężką pracą miejscowych druhów i okolicznych mieszkańców. Ochotnicza Straż Pożarna w Lipienku oficjalnie też została włączona do systemu KSRG. W delegacji z naszej jednostki w obchodach wziął udział Sekretarz dh Bartosz Wajda. Zobacz też [1] [2] [3] [4].
Gminny Dzień Strażaka
Dzień Strażaka W sobotę 30 kwietnia 2016 r. w Papowie Biskupim odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka. Wymarsz strażaków, pocztów sztandarowych OSP Dubielno oraz OSP Papowo Biskupie spod papowskiej remizy nastąpił o godz. 16.00. Na cmentarzu złożone zostały kwiaty na grobach zmarłych kolegów. O godz. 16.30 w kościele parafialnym została odprawiona msza św. intencji strażaków, którą poprowadził proboszcz ks. kan. Stanisław Szuca. Genialne kazanie wygłosił ks. wikariusz Przemysław Wolny. Po zakończeniu eucharystii w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się dalsza część uroczystości, podczas której dh Zbigniewowi Zdziebłowskiemu i dh Czesławowi Ziółkowskiemu zostały wręczone pamiątkowe statuetki w podziękowaniu za pracę zarządzie papowskiej jednostki.
Ćwiczenia "Żagiew 2016"
Żagiew 2016ż W czwartek 28 kwietnia 2016 r. na terenie Nadleśnictwa Trzebciny w powiecie tucholskim odbyły się manewry strażackie pod kryptonimem "Żagiew 2016". Wzięło w nich udział około 150 strażaków (zawodowych i ochotników) z ponad 20 zastępów. W akcji wykorzystano również samolot gaśniczy zadysponowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.
Pozorowany pożar już od godzin porannych rozwijał się na granicy trzech powiatów; tucholskiego, starogardzkiego i świeckiego, w okolicach miejscowości Linówek i Brzeźno. Do jego ugaszenia skierowano jednostki OSP, podzielone na plutony, oraz jednostki PSP. Zabezpieczenie medyczne stanowiło OSP Bysław i grupa ratowniczo poszukiwawcza Hufca ZHP Tuchola. Jako punkty czerpania wody przystosowano okoliczne jeziora – Trzcianno i Brzeźno. W ramach działań zabezpieczających mieszkańców przeprowadzono ewakuację miejscowości Linówek. Akcja zakończyła się około godziny 16.
  Jednostki biorące udział w ćwiczeniach:
 • pluton bydgoski: OSP Dąbrowa Chełmińska, OSP Koronowo, OSP Solec Kujawski
 • pluton chełmiński: OSP Kijewo Królewskie, OSP Lisewo, OSP Papowo Biskupie
 • powiat starogardzki: OSP Ocypel, OSP Osieczna, OSP Szlachta
 • pluton świecki: OSP Lniano, OSP Osie, OSP Świekatowo
 • powiat tucholski: JRG Tuchola, OSP Bysław, OSP Cekcyn, OSP Gostycyn, OSP Legbąd, OSP Lińsk, OSP Lubiewo, OSP Lubocień, OSP Nowy Sumin, OSP Rosochatka, OSP Śliwice, OSP Śliwiczki, OSP Zdroje
Więcej informacji można znaleźć [1] [2] [3].
Test w komorze dymowej
straż W środę 27 kwietnia 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu dwóch papowskich druhów: Maciej Modrzyński i Paweł Momot przystąpiło do okresowych ćwiczeń w komorze dymowej. Zakończyli je z wynikiem pozytywnym. Test sprawnościowy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i w ubraniu specjalnym składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap wydolnościowo-zmęczeniowy polegał na przejściu ergometru taśmowego, ergometru ramion, ergometru rowerowego oraz drabiny bez końca. Drugi etap gdzie obowiązuje pełne umundurowanie specjalne, aparat powietrzny, maska, hełm, rękawice ochronne, sygnalizator bezruchu polegał na przebyciu ścieżki treningowej.
Zjazd Gminny Związku OSP RP 2016
Zjazd Gminny Związku OSP RP 2016 W sobotę 23 kwietnia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbył się Zjazd Gminny Związku OSP RP w Papowie Biskupim udziałem delegatów jednostek OSP z terenu gminy. Celem zjazdu było podsumowanie mijającej kadencji, wyłonienie nowego prezydium oraz wybór przedstawicieli do Zarządu Oddziału Powiatowego i delegatów na Zjazd Powiatowy Związku OSP RP. Obrady otworzył Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Papowie Biskupim dh Grzegorz Dudek, który powitał zaproszonych gości: Wójta Gminy dh Andrzeja Zielińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Rafała Jeziornego, zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Chełmnie bryg. Janusza Pietraka oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Chełmnie dh Sławomira Stachewicza. W drodze głosowania wybrano nowy skład zarządu na lata 2016-2021.

  Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Papowie Biskupim
 • Prezes: Andrzej Zieliński (OSP Papowo Biskupie)
 • Wiceprezes: Grzegorz Dudek (OSP Dubielno)
 • Komendant Gminny: Andrzej Karbownik (OSP Papowo Biskupie)
 • Członek: Daniel Roszczypała (OSP Dubielno)
 • Członek: Krzysztof Wierzchowski (OSP Firlus)
 • Członek: Rafał Wolski (OSP Firlus)
  Komisja Rewizyjna
 • Przewodniczący: Bartosz Wajda (OSP Papowo Biskupie)
 • Wiceprzewodniczący: Mirosław Gołasz (OSP Dubielno)
 • Sekretarz: Mateusz Świąder (OSP Firlus)
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Ognisty Ratownik - Gorąca Krew
Ognisty Ratownik - Gorąca Krew W czwartek 31 marca 2016 r. w Zarządzie Rejonowym PCK w Chełmży na ręce kierownika biura Alicji Jabłońskiej Sekretarz dh Bartosz Wajda złożył pisemną deklarację udziału papowskiej jednostki w XI edycji ogólnopolskiego programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie, którego organizatorami są: Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża, Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Jest to pierwsza edycja programu, w której papowska jednostka bierze udział. Celem programu jest rozwój idei honorowego krwiodawstwa w środowiskach strażaków zawodowych i ochotników. Zobacz też tutaj.
Strażacka warta przy Grobie Pańskim
warta honorowa przy grobie Pańskim W Wielką Sobotę 26 marca 2016 r. w kościele parafialnym w Papowie Biskupim, w godz. 8.00-19.00 druhowie z papowskiej jednostki pełnili wartę honorową przy grobie Pańskim. Podobnie było w Wielkanoc w trakcie mszy rezurekcyjnej.
Szkolenie BHP
szkolenie BHP W piątek 4 marca 2016 r. w remizie OSP Papowo Biskupie o godz. 18.00 odbyło się wspólne szkolenie z zakresu przepisów BHP dla druhów z terenu gminy Papowo Biskupie. Warsztaty przeprowadził Hieronim Saran z ośrodka szkoleniowego Campus z Chełmna. W instruktarzu wzięło udział 30 druhów z jednostek OSP z Dubielna, Firlusa oraz Papowa Biskupiego.
Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze 2016
Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze W sobotę 13 lutego 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Przeprowadził je dh Stanisław Kamiński. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Wójt Gminy Andrzej Zieliński, mł. kpt. Robert Kamiński z Komendy Powiatowej PSP w Chełmnie, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Chełmnie dh Sławomir Stachewicz a także Prezes Zarządu Gminnego ZORP RP w Papowie Biskupim dh Grzegorz Dudek. Naczelnik papowskiej jednostki dh Andrzej Karbownik przedstawił sprawozdanie z działalności za rok 2015 a także sprawozdanie z działalności za lata 2011-2015, czyli za okres kadencyjny starego zarządu. Do najaktywniejszych druhów trafiły pamiątkowe kalendarze na rok 2016. W drodze głosowania na lata 2016-2021 wybrano nowe władze papowskiej jednostki w składzie:

  Zarząd OSP
 • Prezes: Maciej Modrzyński
 • Naczelnik-wiceprezes: Andrzej Karbownik
 • Sekretarz: Bartosz Wajda
 • Skarbnik: Tomasz Jaśniewski
 • Gospodarz: Paweł Momot
  Komisja Rewizyjna
 • Przewodniczący: Dawid Bojarski
 • Członek: Ziemowit Gburczyk
 • Członek: Grzegorz Ratajaczak
Kondolencje
Kondolencje Druhom: Tomaszowi Sokołowskiemu,
Krzysztofowi i Ziemowitowi Gburczykom, wyrazy głębokiego żalu i współczucia
z powodu śmierci mamy i cioci.
druhowie OSP Papowo Biskupie

Pogrzeb śp. Barbary Sokołowskiej odbył się we wtorek 9 lutego 2016 r. na miejscowym cmentarzu parafialnym. Uczestniczyła w nim delegacja z papowskiej jednostki OSP.

Karnawałowa zabawa strażacka
Karnawałowa zabawa strażacka W sobotę 6 lutego 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim odbyła się doroczna karnawałowa zabawa strażacka. Uczestniczyli w niej druhowie wraz z partnerkami ze wszystkich jednostek z terenu gminy. Imprezę taneczną na blisko 100 osób, która rozpoczęła sie o godz. 20.00 poprowadził zespół Trakt z Lisewa.
OSP Papowo Biskupie, 86-221 Papowo Biskupie 94, woj. kujawsko-pomorskie
© 2011-2018 by . Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2018 r.
stat4u Odwiedzin: Wyświetleń: Gości online:
Zalecana rozdzielczość: 1024x768